DOLAR 9,27420.66%
EURO 10,81530.57%
ALTIN 531,250,67
BITCOIN 6054141,13%
Sakarya
17°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mülteci haberlerinde %73 düşüş yaşandı!

Mülteci haberlerinde %73 düşüş yaşandı!

ABONE OL
20 Haziran 2021 13:44
Mülteci haberlerinde %73 düşüş yaşandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mülteci haberlerinde %73 düşüş yaşandı!

 Mülteci konusu tüm dünyada gündem oluşturmaya devam ederken, Medya Takip Merkezi MTM, mülteciler ile ilgili basın yansımalarını mercek altına aldı. Peki, medya mülteciler konusuna ne kadar yer veriyor? İşte araştırmanın detayları…

BM Mülteci Örgütü UNHCR’ye göre dünya genelinde sayıları 26 milyonu aşan mültecilerle ilgili sorunlar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündemin önemli maddeleri arasında yer alıyor. Kayıtlara göre; söz konusu mültecilerin başında ise Suriyeli mülteciler yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü’nün güncel resmi kayıtlarına göre, dünya çapında yaklaşık 5 milyon 611 binden fazla kayıtlı Suriyeli göçmen bulunuyor. İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ise, bahsi geçen Suriyeli göçmenlerin yaklaşık 3 milyon 670 bini Türkiye’de yaşıyor. Hal böyle olunca mülteci konusu Türk medyasının da gündemden düşmüyor.

Medya Takip Merkezi MTM tarafından 10 bini aşkın yayın üzerinden yapılan taramalara göre; 1 Ocak 2020 ve 18 Haziran 2020 ile 1 Ocak 2021 ve 18 Haziran 2021 tarihleri arası yapılan mülteci haberlerinde ciddi bir düşüş yaşandığı gözlendi. Yazılı basın, televizyon ve internet mecraları özelinde yapılan araştırma kapsamında medyanın ilgisinin geçtiğimiz yıla oranla neredeyse yarı yarıya azaldığı dikkatlerden kaçmadı.

Hangi medya mecrası konuya daha fazla ilgi gösterdi?

İncelenen tarih aralığında mülteci haberlerinde bir düşüş yaşanmasına rağmen; basının mülteci konusuna olan ilgisinin devam ettiği görülüyor. MTM tarafından yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında; konu ile en fazla haberin internet mecrasında yer aldığı ortaya çıkıyor. Mülteci konusu, 2020 yılının ilk 6 ayında internet sitelerinde 142 bin 166 adet habere konu olurken, bu rakam 2021 yılının aynı döneminde yaklaşık %68’lik bir düşüşle 84 bin 558 olarak gerçekleşti.

 

Yazılı basın mecrasında ise 2020 yılı Ocak-Haziran arasında mülteciler konusu 15 bin 224 haberde konuşulurken, 2021 yılının aynı döneminde yaklaşık %70’lik bir düşüşle bu rakam sadece 8 bin 912 haber ile sınırlı kaldı.

 

Geçtiğimiz yıl mülteciler konusuna 19 bin 299 haberde yer verilen televizyon mecrasında ise, haber sayılarında sert bir düşüş yaşanmış görünüyor. 2020’nin aynı dönemine göre yaklaşık %128 düşüşün yaşandığı 2021 yılı ilk 6 ayında televizyonda konu ile ilgili sadece 8 bin 439 haber gündeme taşındı.

 

2020’nin aynı döneminde yazılı basın, televizyon ve internet toplamında 176 bin 689 haber yayınlanırken 2021’in ilgili döneminde ise söz konusu mecralar bütününde yayınlanan haber toplamının yaklaşık %73lük bir düşüş ile 101 bin 909’a gerilediği görülüyor.

Yaşanan bu gerilemede resmi kurumların göç ve mülteci konusunda ortaya koyduğu çabanın da etkili olduğu görülüyor.

MTM’nin gerçekleştirdiği bu araştırmanın en ince detayına kadar/tamamını istenildiğinde arastirma@medyatakip.com adresinden temin edebilirsiniz.

 MTM Hakkında:

 

Piyasada rekabet edebilme ölçüsünün sermayeden bilgiye dönüşmesiyle birlikte, şirket ve kuruluşların bilgiye erişim hızının da var olma ve büyümenin en önemli unsuru olduğu görülüyor.

 

Bu açıdan bakıldığında günümüzde bilgiyi hızlı ve doğru kullanamayan devasa şirketlerin bir anda yok oldukları, hızlı bilgi kullanabilen pek çok yeni kurulmuş küçük şirket ve kuruluşun ise kısa zamanda birer dünya devine dönüştüğüne tanık oluyoruz. Devasa bir bilgi deryasına dönüşmüş günümüzde, görülüyor ki, bilgiyi kullanmak parayı kullanmanın önüne geçmiş durumda. Bu durumda bilgiye sahip olabilmek ayrı bir uzmanlık ve teknolojiyi gerektiriyor. MTM Medya Takip Merkezi bu bağlamda size, çalıştığınız sektör, bölge ve piyasa hakkında en yeni verileri anında ulaştırıp sabahın erken saatlerinde istediğiniz tüm bilgileri ayrıştırılmış bir şekilde ekranınızda görebilme imkânı sağlıyor.

 

Medya takibi, ölçümlemesi ve analizi alanında hizmet vermek üzere 1999 yılında kurulan MTM Medya Takip Merkezi, merkezi İstanbul Dünya Ticaret Merkezi olmak üzere, (şubeleri, temsilcilikleri ve çalışma partnerleri aracılığı ile) Türkiye’nin her yerine ulaşabilen bir servis ve iletişim ağı kurmuştur. Aynı zamanda Azerbaycan ve Almanya’da da şubeleri bulunan şirketimiz uluslararası alanda da medya takip hizmeti veriyor.

 

En geniş anlamda geleneksel medya (TV, Gazete, Dergi, Radyo) takibi, dijital ve sosyal medya takibi yapan MTM, geliştirdiği Medya Bilgi Rehberi, Etkinlik Takvimi, Online TV Arşivi ve Youtube Video Takibi servisi ile de kendine özgü bir kuruluştur.

 

23 bini aşan sayıda, yazılı basın, TV, radyo yayını, Youtube kanalı ve internet medyasını takip eden Medya Takip Merkezi, Türkiye ve Dünya’da çeşitli sosyal medya mecralarını dinleyip ölçümleyerek raporlama hizmeti sunuyor. Günlük 190 binden fazla sözcük, anahtar kelime ve keyword işleyen kurumumuz, 604 bin 800’den fazla haber, reklam verisi kaydederek, 15 binden fazla da gazete ve dergi sayfası işleyen, Türkiye’yi Dünyaya, Dünyayı da Türkiye’ye yansıtan uluslararası hizmet veren bağımsız ve tarafsız bir medya takip ve ölçümleme kuruluşudur.

 

Uluslararası platformda da getirdiği yeniliklerle büyümeyi hedefleri arasında tutan ve çalışmalarını bu yönde sürdüren MTM, tam üyesi olduğu AMEC (İletişim Ölçme ve Değerlendirme Uluslararası Birliği) ve FIBEP (Uluslararası Medya Takip Şirketleri Federasyonu) gibi uluslararası kuruluşlar ve üyeleri ile global anlamda işbirliğini günden güne geliştirerek, açık fikirliliğini ve yenilikçi bakış açısını hep taze tutmaktadır.

 

Uzun uzun bilgi toplamaya zaman harcamayın,

İsabetli kararlarınız için:

İhtiyacınız olan bilgileri, analizleri, raporları biz verelim, kararları siz verin…

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Altyapı @2021 - Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan gundem54.com sorumlu tutulamaz. (İlgili içerik gundem54.com ana sayfada kullanım şartları ve gizlilik bölümünde yer almaktadır.) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz. Sakarya'nın Haber Sitesi