DOLAR 9,63700.33%
EURO 11,19660%
ALTIN 559,931,17
BITCOIN 6096374,62%
Sakarya
15°

AÇIK

18:17

AKŞAM'A KALAN SÜRE

”ADAPAZARI GARI HİZMETE AÇILMALI”KONULU BASIN AÇIKLAMASI HAKKINDA

”ADAPAZARI GARI HİZMETE AÇILMALI”KONULU BASIN AÇIKLAMASI HAKKINDA

ABONE OL
7 Temmuz 2021 20:50
”ADAPAZARI GARI HİZMETE AÇILMALI”KONULU BASIN AÇIKLAMASI HAKKINDA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADAPAZARI GAR’I HİZMETE AÇILMALI

Kamusal bir hizmet olan toplu taşıma için Adapazarı Gar’ı tekrar faaliyete gerçirilmelidir.

Pandemi sonrasında Adapazarı Treni Seferleri başlamasına rağmen, Adapazarı Gar’ı hizmet dışı bırakılmıştır. Yerel Seçim öncesinde faaliyete geçirilen Adapazarı Gar’ı halen hizmet dışındadır.

Yolcular İçin Ek maliyet ve Trafik İçin Ek Yük

Garın hizmet dışı bırakılma gerekçesi olarak Trenin şehir içerisine girmesi ile oluşan trafik sebep gösterilmektedir. Oysa bu sebebi gösterenler Adaray’ı törenlerle hizmete almış, Adaray’ın faaliyete geçirilmesi için personel ikame etmiş, tabelasından, satış gişesi oluşturmaya kadar onlarca kalem masraf yapmıştır.

Esas trafik yükü Mithatpaşa-Adapazarı merkez arasında ikinci bir araç ile yolculuk yapmak durumunda kalan vatandaşlar tarafından oluşmakta ve vatandaş ek yolculuk bedeli ödemek durumunda kalmaktadır.

Adapazarı Treni Niye Halkalı’ya Kadar Gitmiyor?

Daha önce günlük sefer sayısı 24 olan ve yüzde yüz doluluk oranı ile hizmet veren Adapazarı Treni’nin pandemi şartlarında sefer sayısı 10’a düşürülmüş ve normalleşme adımlarına karşın sefer sayısı arttırılmamıştır. Sefer sayısının artırılarak, en az 12 seferin Halkalı Tren İstasyonuna kadar uzatılması sağlanmalıdır.

Vagon Sayısı Neden Düşürüldü?

Daha önce 7 vagon ile hizmet veren Adapazarı treni sadece 4 vagon ile hizmet vermektedir. 5 yıl tamamen devre dışı bırakılan hattın 5 yıl sonra durak boyları yeterli olmaması sebebi ile vagon sayısının tekrar artırılamaması çok büyük bir yatırım hatasıdır.

Haydarpaşa Gar’ı Ne Zaman Açılacak?

2011 yılına kadar Haydarpaşa-Adapazarı arasında hizmet veren Adapazarı Treni güzergahı, İstanbul yönünde Pendik son durak olacak şekilde kısaltılmıştır.

9 yıldır arkeolojik kazılar gerekçe gösterilerek kapatılan Haydarpaşa Tren İstasyonunun ne zaman faaliyete geçirileceği ile ilgili açıklama da henüz yapılmamıştır.

Haydarpaşa Liman Demiryolu bağlantısının da devre dışı bırakılması sebebi ile bu limandan yapılan nakliye hizmeti sadece lastik tekerlekli araçlar ile yapılabilmektedir. Mevcut demiryolu hattı çalışır hale getirilmelidir.

Yolcu Sayısı Azaldı, Ticari Hayat Olumsuz Etkilendi

Tren İstasyonları çevresinde ticari faaliyette bulunan esnaf da Adapazarı Trenin faaliyetlerinin kısıtlanmasından olumsuz etkilenmektedir.

Eskisi Gibi Olsun Yeter

Tren İstasyonları, sefer ve vagon sayıları 10 yıl önceki şekli ile faaliyete geçirilmesi ile hem ulaşım kolaylaşacak hem de ticari hayata can gelecektir. Bu sebeple kapalı olan Derbent, Köseköy, Kırkikievler, Kuruçeşme, Tütünçiftlik, Tavşancıl tren istasyonları da hizmete açılmalıdır.

 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

SAKARYA İL TEMSİLCİLİĞİ YÜRÜTME KURULU BAŞKANI

SALİM AYDIN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Altyapı @2021 - Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan gundem54.com sorumlu tutulamaz. (İlgili içerik gundem54.com ana sayfada kullanım şartları ve gizlilik bölümünde yer almaktadır.) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz. Sakarya'nın Haber Sitesi