DOLAR 17,9425 -0.01%
EURO 18,4229 -0.64%
ALTIN 1.038,670,60
BITCOIN 4344800,23%
Sakarya
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

04:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

CEZA İNFAZ KURUMLARINDAKİ EĞİTİM VE KÜLTÜREL FAALİYETLERDEN BİNLERCE HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU FAYDALANIYOR

ABONE OL
19 Temmuz 2021 21:02
0

BEĞENDİM

ABONE OL
CEZA İNFAZ KURUMLARINDAKİ EĞİTİM VE KÜLTÜREL FAALİYETLERDEN BİNLERCE HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU FAYDALANIYOR

SON ÜÇ YILDA 10 BİN 818 TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ, 20 TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ HAFIZ OLDU

Ceza infaz kurumlarındaki örgün ve yaygın eğitim faaliyetleri büyük titizlikle takip ediliyor. Son 3 yılda 10 bin 818 tutuklu ve hükümlü okuma yazma öğrenirken, açılan kurslara katılan 20 kişi de hafız oldu.

Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen modern infaz yönetimi kapsamındaki bu faaliyetlerle hükümlü ve tutukluların yeniden hayata kazandırılması amaçlanıyor.

Ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklular, 1. ve 2. kademe okuma yazma kurslarına, açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi, açık öğretim fakültesi, uzaktan eğitim, örgün eğitim, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine katılarak öğrenim görebiliyor. Son üç yılda 10 bin 818 tutuklu ve hükümlü ceza infaz kurumlarında aldıkları eğitimle okuma yazar hale geldi. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığıyla koordineli bir şekilde yapılan hafızlık eğitimi kapsamında 20 tutuklu ve hükümlü hafız oldu. Son olarak Amasya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki bir hükümlü hafızlık belgesini aldı. Halen ceza infaz kurumlarındaki 28 tutuklu ve hükümlü hafızlık eğitimi alıyor.

UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRÜYORLAR

Ceza infaz kurumlarında 39 bin 519 tutuklu ve hükümlü eğitim öğretim programlarına katılıyor. Ceza infaz kurumları bünyesinde en fazla tutuklu ve hükümlü öğrenci ise açık öğretim lisesinde bulunuyor. Açık öğretim lisesine 24 bin 106 tutuklu ve hükümlü devam ediyor. Ayrıca tutuklu ve hükümlüler uzaktan eğitim yoluyla da ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi de alabiliyor. Örgün eğitim kurumlarına devam eden tutuklu ve hükümlüler sınavlara da kamu görevlileri eşliğinde girebiliyor.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNİN SAYISI ARTACAK

Eğitim çalışmaları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile de iş birliği protokolleri yürüten Adalet Bakanlığı, ilki 11 Ağustos 2020’de Ankara’da açılan ‘Adalet Mesleki Eğitim Merkezi’ sayısını arttırmayı hedefliyor. İki bakanlık arasında yürütülen çalışmalar kapsamında 2023 yılı sonuna kadar kurulması ceza infaz kurumlarında 101 Adalet Mesleki Eğitim Merkezinin hizmete sunulması öngörülüyor. Böylece bu eğitimlerle iş ve meslek sahibi olması hedeflenen hükümlülerin infaz sonrası topluma faydalı bireyler haline getirilmeleri amaçlanıyor.

HÜKÜMLE VE TUTUKLULAR KÜTÜPHANELERE BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR

 

Ayrıca ceza infaz kurumlarındaki kütüphanelerden ve halk kütüphanelerinden yararlanan hükümle ve tutuklular, her yıl 1 milyonun üzerinde kitapla buluşuyor. Ayrıca kurum desteğiyle hükümle ve tutukluların eğitim-öğretim hayatına devam etmesi sağlanırken, sosyo-psikolojik çalışmalarla da kişisel gelişimlerine destek olunuyor.

CEZA İNFAZ KURUMLARINDA KÜTÜPHANELERE ERİŞİM KOLAYLAŞTI

Hükümlü ve tutukluların büyük ilgi gösterdiği kurumlardaki kütüphanelerde bugün itibarıyla 1 milyonun üzerinde kitap bulunuyor. Hükümlü ve tutukların kütüphanelere erişimi daha da güçlendirilecek. Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile arasında imzalanan protokolle büyük ceza infaz kurumları yerleşkelerinde müstakil kütüphane kurularak hem hükümlü ve tutukluların hem de personel ve ailelerinin bu kütüphanelerden yararlanması hedefleniyor.

Adalet Bakanlığı verilerine göre hükümle ve tutuklular 2019 yılında 1 milyon 102 bin, pandemi şartlarının etkili olduğu 2020 yılı içinde de 911 bin kitabı kurum kütüphanelerden ödünç aldı. Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığıyla 2019’da imzalanan iş birliği protokolüyle il ve ilçelerdeki halk kütüphanelerinden faydalanan tutuklu ve hükümlüler buradan da 255 bin kitabı ödünç alındı.

UZMANLAR TARAFINDAN PSİKOLOJİK VE SOSYAL DESTEK

Öte yandan eğitim, iyileştirme ve topluma kazandırma faaliyetleri kapsamında Adalet Bakanlığı ceza infaz kurumları bünyesinde çalışan 599 psikolog ve 184 sosyal çalışmacı; tutuklu, hükümlü ve ailelerine yönelik psikolojik ve sosyal destek niteliğinde çalışmalar yapıyor. Hükümlü ve tutukluların kuruma girişlerinden itibaren uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler ile ihtiyaç ve risk saptaması yapılırken, çalışma sonunda çıkan ihtiyaç ve risk raporuna göre kişilere özgü yapılandırılmış olan bireysel ve grup destek ve müdahale programları uygulanıyor.

Adalet Bakanlığı, eğitim, kültür ve bireysel gelişim konularında hükümlü ve tutukların kendilerini daha iyi geliştirmeleri ve imkanların arttırılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere kurumlar ve üniversitelerle çeşitli alanlarda iş birliği çalışmalarını sürdürüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Altyapı @2021 - Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan gundem54.com sorumlu tutulamaz. (İlgili içerik gundem54.com ana sayfada kullanım şartları ve gizlilik bölümünde yer almaktadır.) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz. Sakarya'nın Haber Sitesi