DOLAR 9,27400.65%
EURO 10,81360.4%
ALTIN 531,010,63
BITCOIN 6010690,75%
Sakarya
17°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN  SAKARYA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMA
  • GÜNDEM 54
  • Haberler
  • CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN SAKARYA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMA

CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN SAKARYA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMA

ABONE OL
19 Temmuz 2021 21:02
CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN  SAKARYA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN

SAKARYA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMA

 

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN- … ardından yeniden sizlerle yüz yüze görüşmekten, bir araya gelmekten, hasret gidermekten memnuniyet duyuyorum. Gerçekten çok özledim. Ve bu pandemi, bu salgın adeta bizi birbirimizden ayırdı. Ama şimdi bir aradayız. Allah’ımıza hamdolsun ve inşallah bu yolculukta bütün engelleri aşarak yolumuza devam edeceğiz.

Cuma namazından önce Arifiye’deki Ana Bakım Fabrika Müdürlüğümüzü ziyaret ederek oradaki kardeşlerimizle bir araya geldik. Türkiye’nin savunma sanayindeki önemli tesislerinden biri olan Arifiye’deki fabrikamızda yapılan işleri eskiden beri gururla takip ediyoruz. Fabrikamızı yeni yatırımlarla geliştirmek, teknolojisini yenilemek, üretimini artırmak için yoğun bir gayret içindeyiz. Her ne kadar birileri savunma sanayinde atılan her adımı engellemek için her türlü yalanı, iftirayı kullanmaktan çekinmiyorsa da onlara rağmen ülkemizi bu alanda marka haline getirmeyi başardık. Arifiye’de tüm bu hususları enine boyuna değerlendirdik. Onlar istese de, istemese de Türkiye istiklalini ve istikbalini güvence altına alacak adımları atacak ve hedeflerine mutlaka ulaşacaktır.

Bay Kemal, senin gücün bunu engellemeye yetmez. Yanındakilerin gücü de bunu engellemeye yetmez. İşte millet. Bay Kemal, siz ise illetsiniz illet. Ve Cumhur İttifakı bütün gücüyle yoluna devam ediyor. Ülkemizi ve şehirlerimizi her alanda bu hedefe yaklaştırmak için gece-gündüz çalışıyoruz.

Bugün de burada şehrimize kazandırdığımız yatırım bedeli 2 milyar 600 milyon lirayı bulan 157 kalem eser ve hizmetin toplu açılışını yapıyoruz.

Eğitimde üniversitemizin tamamladığı projelerden Bakanlığımızın okul yatırımlarına kadar çok sayıda eseri bugün resmen hizmete açıyoruz.

Sporda sporcu eğitim merkezi ve kürek-kano tesisi başta olmak üzere merkezde ve ilçelerimizdeki çok sayıda yatırımın resmi açılışını bugün yapıyoruz.

Sakarya’ya bağımlılıkla mücadele, bu konuda önemli katkı yapacak AMATEM ve ÇEMATEM tesisleri kazandırdık. Onların resmi açılışını da bugün gerçekleştiriyoruz.

Sağlıkta 200 yataklı, görüyorsunuz değil mi, 200 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanemizi… Güzel mi, nasıl buldunuz, beğendiniz mi? (“Evet” sesleri) Yetmez, daha bunun gerisi var. Pamukova İlçe Hastanemizi, Ferizli İlçe Hastanemizi, Serdivan Kanser ve Aile Sağlığı Merkezimizi, Hendek, Yeşilyurt ve Camili Aile Sağlığı Merkezlerimizi hizmete açıyoruz.

Akçay Barajı İçme Suyu ve Hidroelektrik Santralini 215 milyon liralık bir yatırımla tamamladık, onun da açılışını bugün buradan yapıyoruz. Ayrıca,

Elmalı ve Kaynarca Topçu göletlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda sulama yatırımını da bugün hizmete alıyoruz.

Sakarya Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin çok sayıda yol, meydan, hizmet binası, içme suyu, park, millet bahçesi projesi var, onların da açılışlarını buradan gerçekleştiriyoruz.

Şehrimizin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olacak Cadde 54’ün açılışını da bu vesileyle bugün yapıyoruz.

Sapanca’da kentsel dönüşüm kapsamında 740 konut, 35 dükkan ve altyapı çalışmaları ile 500 kişilik öğrenci yurdunu bugün hizmete alıyoruz. Kocaali’de yapımı tamamlanan 488 konut ile okul, cami ve ticaret merkezini de resmen hizmete açıyoruz.

Tüm bu eserlerin Sakarya’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımları Sakarya’mıza kazandıran bakanlıklarımızı, kurumlarımızı belediyelerimizi, yüklenici firmaları, mühendisten işçisine herkesi tebrik ediyorum.

Kardeşlerim; biz 19 yıldır bu ülkede eserlerimizle, hizmetlerimizle, yatırımlarımızla konuşuyoruz. Ülkemizin 81 vilayetinin her biri gibi Sakarya’nın hem geçmişin ihmallerinin neticesi olan eksiklerini özellikle tamamlamanın, hem de şehrimizi geleceğe hazırlamanın gayreti içinde olduk. Hiç kimsenin kökenine, inancına, meşrebine bakmadan 84 milyonun tamamını layık oldukları hizmetlere kavuşturmak için çalıştık, çalışıyoruz.

Türkiye’de yeni doğmuşundan 90’ını aşmış pir-i fanisine kadar tek bir insan dahi yoktur ki kendisine hayatını olumlu yönde değiştirecek hizmet getirmemiş olalım.

Ülkemizde esnafından çiftçisine, işçisinden memuruna kadar herkesin hayat kalitesi geçtiğimiz 19 yılda önceki dönemlerle mukayese edilmeyecek düzeyde yükselmiştir. Hamdolsun Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük eserlerine, hizmetlerine, yatırımlarına bizim dönemimizde kavuşmuştur. Sıkıntılarımız hala yok mu? Tabii var. Ama bu ülkede o sıkıntıları çözebilecek birikime, iradeye, inanca, azme, hazırlığa yine biz sahibiz. Diğerlerinden bir şey olmaz.

Salgın döneminde sizler de şahit oldunuz, bırakınız geri kalmış veya gelişmekte olan ülkeleri, gelişmiş ülkeler bile salgının yol açtığı sonuçlar karşısında çaresiz kalırken, biz Türkiye’yi sağlıktan gıda ve kamu güvenliğine kadar her alanda en ileriye taşıdık. Kardeşlerim; bugün Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri dahi şu aşılar var ya aşılar, bu aşıları ücretle yapıyorlar; 50 sterlin, 100 avro, bu şekilde para alarak yapıyorlar. Biz aşılarda halkımızdan bir kuruş aldık mı? (“Hayır” sesleri) Ve bize nasihat ettiler, ya böyle de olmaz, belli bir bedel alın; hayır, biz “halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” diyerek yola çıktık. Biz kim için varız? Halkımız için varız. Bütün bu vergiler kimden alınıyor? Halkımızdan. Tabii onun geri dönüşü nereye olacak? Yine halkımıza olacak.

Yıllarca karşımıza dikilip istemezükçülük yapanların engellemeye çalıştığı ne varsa bu küresel kriz döneminde ülkemizin avantajı haline geldi. Hatırlarsanız şehir hastanelerinin yapımının da, işletmesinin de önüne geçmek için her yola başvurmuşlardı. Niye yapıyorlar; böyle dediler bize. Biz de dedik ki; halkımız daha huzurlu hizmet alsın diye. Şimdi şu güzel hastaneyi niye yaptık? Neden? Benim hanım kardeşim kadın doğum hastanesinden daha güzel hizmetler alsın diye. Salgın döneminde bu hastaneler can simidimiz haline dönüşmüştür. Şimdi bir müjde veriyorum size, inşallah çok yakında Sakarya’mıza da bin yataklı bir şehir hastanesini kazandırıyoruz ve bu şehir hastanemizle birlikte artık Sakaryalı kardeşim Sakarya’nın civarındaki illere gitmeyecek, bütün problemler burada çözülecek.

Aşılama çalışmaları hızla devam ediyor, inşallah yakında kendi aşımızı da devreye alıyoruz. Artık 18 yaşın üzerindeki herkese aşı yapabilecek kapasiteye ulaştık. Vatandaşlarımdan bir an önce aşılarını olarak kendilerini ve ülkemizi bu salgın tehdidine karşı korumaya almalarını bekliyorum.

Sadece bu kadar da değil, muhalefetin çapsızlığını her alanda görmek mümkündür. Biz ülkemize yerli otomobil kazandırmak için kolları sıvarız, karşı çıkarlar.

Biz ülkemizi SİHA’sıyla, TİHA’sıyla, tankıyla, topuyla, füzesiyle, radarıyla, uçağıyla, helikopteriyle her alanda savunma sanayi sanayinde öne çekmek isteriz, karşı çıkarlar.

Biz ülkemizin dört bir yanını bölünmüş yollarla, otoyollarla köprülerle, tünellerle donatırız, karşı çıkarlar.

Biz ülkemizin neredeyse her şehrini havalimanlarıyla, tren hatlarıyla buluşturmak için çalışırız, karşı çıkarlar.

Biz ülkemizin her şehrine üniversite açarız, liseyi bitiren her öğrencimize kaydını yaptırabileceği yükseköğrenim kapasitesi oluştururuz, karşı çıkarlar.

Biz ülkemizin dört bir yanını barajlarla, sulama tesisleriyle donatır, topraklarımızın verimini artırmak için ter dökeriz, bunlar yine karşı çıkarlar.

Biz ülkemizi diplomaside, bölgesinde ve dünyada sözü geçen, saygın, itibarlı bir konuma yükseltiriz, bunlar karşı çıkmakla kalmaz kendi devletlerini gittikleri her yerde şikayet ederler.

Kardeşlerim; işte Kanal İstanbul projesindeki tartışmaları takip ediyorsunuz, bu tartışmaların aynısı Cumhuriyet tarihi boyunca ülkemize kazandırılan her hizmette yaşanmıştır. GAP’tan Keban Barajına, Boğazdaki köprülerden hastanelere, üniversitelerden sanayi tesislerine kadar aklınıza gelecek her yatırımın karşısına ilk defa CHP çıkmıştır. Bugün Türkiye’nin sahip olduğu iftihar verici eserlerin, milletimizin hayatını kolaylaştıran hizmetlerin tamamı bu zihniyete rağmen tamamlanmıştır. Biz de ülkemizi 2023 hedeflerine bunlara rağmen ulaştıracağız, 2053 vizyonumuzu bunlara rağmen hayata geçireceğiz, büyük ve güçlü Türkiye’yi bunlara rağmen inşa edeceğiz.

Allah’ın yardımından ve milletimizin desteğinden başka hiçbir güce dayanmadan, hiçbir yerden sinyal almadan, sırtımızı başka herhangi bir odağa dayamadan ülkemizi bugünlere getirdik, inşallah daha iyi yerlere de taşıyacağız. Bu mücadelemizin en yakın şahidi Sakarya’dır. Sakarya, güzel şehri Anadolu’nun, birlikte yolcusuyuz hak ve hakikat yolunun. Evet, 40 yıldır hak ve hakikat yolunda birlikte yolculuk yaptığımız Sakarya’yla ahdimizi inşallah 2023 Haziran’ında bir kez daha tekrarlayacağız, ben Sakarya’ya inanıyorum.

Kardeşlerim; biz Türkiye’nin geleceğine de talibiz derken, bunu geride bıraktığımız 19 yıllık müktesebatımızın referansıyla söylüyoruz. Karşımızda ise bu ülke için dikil tek ağacı olmayan bir zihniyet var, kim o? (“CHP” sesleri) CHP. Elindeki 3-5 belediyenin bile hakkını vermekten aciz bu zihniyetin avara kasnak gibi tekrarlayıp durduğu yalanlara milletimizin karnı toktur.

Madem biz eserlerimizle ve hizmetlerimizle konuşuyoruz diye söze başladık, öyleyse Sakarya için yaptıklarımızı da şöyle bir özetle hatırlatmakta fayda görüyorum.

Sakarya’ya son 19 yılda 30 katrilyon eski rakamla, 30 milyar liralık yatırım yaptık.

Eğitimde şehrimize 3 bin 366 adet yeni derslik kazandırdık. İkinci devlet üniversite olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini kurduk. Üniversite öğrencilerimiz için 10 bin 639 kişi kapasiteli yurt binaları açtık.

Ve değerli kardeşlerim, aralarında 28 bin seyirci kapasiteli stadyumumuzun da olduğu 44 adet spor tesisi inşa ettik.

Sakaryalı ihtiyaç sahiplerine 2 milyar lirayı aşan sosyal yardım yaptık.

Sağlıkta toplamda 1555 yataklı 19’u hastane olmak üzere 52 adet sağlık tesisini şehrimize kazandırdık, halen 10 adet sağlık tesisimizin inşası sürüyor. Biraz önce de ifade ettim, inşallah Sakarya’mıza bin yataklı bir şehir hastanesi de kazandırıyoruz. Bu hastanenin ihalesi tamamlandı, inşallah yakında yapımına başlıyoruz. Şehir hastanesiyle birlikte ayrıca 100 yataklı acil durum hastanesi de inşa ediyoruz.

Toplu konutta bugüne kadar 7362 konutu tamamladık, 1139 konutun inşası devam ediyor.

Sakarya eski stat ve Serdivan Milet Bahçelerinin tamlayarak sizlerin istifadesine sunduk.

Sakarya, kültür bahçeleri temalı 2029 Uluslararası Bahçecilik EXPO’suna adaylık için hazırlanıyor. Biz de ülkemizin önemli süs bitkisi yetiştiriciliği merkezlerinden olan Sakarya’nın bu girişimine elbette her türlü desteği vereceğiz.

Ulaştırmada 133 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 401 kilometreye ulaştırdık. Ülkemizin en önemli ulaşım projelerinden biri olan ve 67 kilometresi Sakarya il sınırlarında yer alan Kuzey Marmara Otoyolunu tamamladık. Marmara Bölgesine taktığımız altın bir gerdanlık olan bu otoyol ile vatandaşlarımız yüksek standartlı, güvenli, kaliteli, kesintisiz ve konforlu bir ulaşım imkanına kavuşmuştur. İçinde Karasu Tünelinin de olduğu Kaynarca-

Karasu-Kocaali-Ankara hududu bölünmüş yolunun büyük kesimi bitti, kalan kesimlerini de seneye tamamlıyoruz. Yapımı devam eden İznik çevre yolu dahil İznik-Mekece yolunu ve tarihi Sangarius Köprüsünün de restorasyonunu seneye tamamlıyoruz. Sakarya-Karapürçek yolunu da genişletiyoruz.

Sakarya’ya sadece hızlı treni getirmekle kalmadık, hızlı tren fabrikasını da buraya kurduk. Fabrikamız her türlü hızlı tren setlerini ve modern metro araçlarını üretiyor.

Temeli 1995’te atılan Karasu Limanını tamamladık ve işletmeye açtık.

Şehrimize yapılacak adliye binasının ihalesi önümüzdeki ay yapılıyor.

Sakarya’da iki baraj, üç gölet inşa etti, üç baraj ve üç gölet daha inşa ediyoruz. İnşasının sonuna geldiğimiz Ballıkaya Barajı Sakarya ile birlikte 23 yerleşim yerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak. Tamamladığımız tesislerle 44 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden sulama tesisleriyle 38 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Sakaryalı çiftçilerimize toplam 2 milyar lira tutarında tarımsal destek sağladık. Bay Kemal, bundan haberin var mı?

Sakarya’ya son 19 yılda bir endüstri bölgesi, dört organize sanayi bölgesi, bir teknopark, 24 ar-ge merkezi ve dört tasarım merkezi kurduk. Şehrimizde 2002 yılında aktif sigortalı kişi sayısı 167 binken, bugün bu rakam 300 bini bulmuştur. Sakarya’daki 76 bin iş yerimizi verdiğimiz 2,5 milyar liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşvikiyle destekledik. İnşallah Karasu’daki fabrikanın faaliyete geçmesiyle, Arifiye’deki fabrikanın yeni yatırımlarla büyütülmesiyle, Sakarya’yı savunma sanayinin yıldız şehri haline getirme yolunda ilerliyoruz. Önümüzdeki dönem de her alanda Sakarya’yı daha büyük hizmetlerle buluşturacağız.

Bu duygularla açılışını yaptığımız eser ve hizmetlerin bir kez daha şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

Ve diyorum ki; Sakarya saf çocuğu masum Anadolu’nun. Divanesi ikimiz kaldık Allah yolunun. Ne kadar güzel değil mi?

Evet, şimdi hemen kurdeleyi keselim. Hazır mıyız Sakarya? (“Evet” sesleri)

Şimdi kurdeleyi keseceğiz, makaslar herkesin kendisinde kalacak kurdeleyle beraber bugünün anasına bugünün hatırası; tamam mı, sizde kalıyor?

Ya Allah, Bismillah.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Altyapı @2021 - Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan gundem54.com sorumlu tutulamaz. (İlgili içerik gundem54.com ana sayfada kullanım şartları ve gizlilik bölümünde yer almaktadır.) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz. Sakarya'nın Haber Sitesi