Dikbayır Meclise önerge sundu
557 okunma

Dikbayır Meclise önerge sundu

ABONE OL
21 Ağustos 2022 15:26
Dikbayır Meclise önerge sundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclise soru önergesi sundu

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır yazılı önergesinde: ‘’yangına müdahale eden geçici orman işçilerinin özlük hakları konusunda da ciddi sorunlar bulunuyor. İşçilerin sözleşmeleri her yıl 5 ay 29 gün olarak imzalanıyor. 696 sayılı KYK’da yer alan hüküm ile 2017 yılında geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma süreleri Maliye Bakanlığının onayı ile 4 ay daha uzatılabiliyor. Dönem dönem konu gündeme gelse de geçici statüde çalışan işçilerin kadroya alınmasına dair somut bir adım atılmış değil. Türkiye’de mevsimsel olarak yılın 12 ayı orman yangını tehlikesi bulunduğunu düşünürsek eğitimli işçilerin daimi çalışan olması gerekiyor.

 

Bu bağlamda

1- Orman yangınları ile canla başla mücadele eden geçici ve mevsimlik işçilerimizin sorunlarını çözmek için attığınız / atacağınız adımlar nelerdir?

2- Türkiye’de mevsimsel olarak yılın 12 ayı orman yangını tehlikesi bulunduğunu düşünürsek geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma süreleri 12 aya çıkarılması ve kadroya alınması için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?’’  diye belirtti.

En az 10 karakter gerekli

Altyapı @2021 - Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan gundem54.com sorumlu tutulamaz. (İlgili içerik gundem54.com ana sayfada kullanım şartları ve gizlilik bölümünde yer almaktadır.) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz. Sakarya'nın Haber Sitesi