DOLAR 9,59401.16%
EURO 11,12420.84%
ALTIN 556,691,61
BITCOIN 5769372,45%
Sakarya
12°

PARÇALI BULUTLU

12:53

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dikbayır’ın hazırladığı soru önergesi Meclise sunuldu

Dikbayır’ın hazırladığı soru önergesi Meclise sunuldu

ABONE OL
27 Ağustos 2021 10:56
Dikbayır’ın hazırladığı soru önergesi Meclise sunuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dikbayır’ın hazırladığı soru önergesi Meclise sunuldu

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’liye yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle T.B.M.M.’ye önerge sundu.

‘’Ekolojik sisteminin oluşması en az 40-50 yıl’’

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın Meclise sunmuş olduğu önergede: ‘’Son yıllarda özellikle yaz aylarında giderek artan bir şekilde orman yangınları yaşanmakta ve bu yangınların söndürülmesinde yetersiz kalmaktadır. Nitekim son yaşanan orman yangınlarında yanan ağaçların yanı sıra ormanlık alanlardaki yaşayan tüm canlılar ve ekoloji tahrip olmuştur. Orman Genel Müdürlüğünün verilerine göre 2019’da 11.000 hektar alan zarar görürken, bu rakam 2020’de 20.938 hektara çıkmıştır. Eldeki imkan yetersizliği gözle görülür bir şekilde ortadayken günlerce süren yangınlar için acil tedbir geliştirilmesi de zararın her geçen gün daha da büyümesine neden olmuş çok büyük orman alanları yangınla birlikte yok olmuştur. Yerine hemen ağaç dikeceğiz gibi söylemler gerçekler karşısında askıda kalırken bir ormanın ekolojik sisteminin oluşması en az 40-50 yıl sürmektedir. Dolayısıyla ağaç dikmekten öte ve öncelikli olarak yangınları önlemenin tedbirleri geliştirilmelidir.’’ diye belirtti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır soru önergesinde: ‘’

1- Ülkemizde yaşanan orman yangınları öncesinde yılbaşında hangi tedbir ve önlemleri aldınız?  Bunların hangileri yangınlarda kullanıldı?

2- Yangın söndürme araçları için 2021 yılı Bakanlık bütçesinden ne kadar ödenek ayrılmış bunun ne kadarı kullanılmıştır?

3- Bakanlığınız da kullanılan makam, özel minibüs, arazi aracı ve diğer kiralık araçlar için yıllık ödemeniz ne kadardır?

4- Türkiye’nin yangın söndürme ihtiyacını karşılayacak uçak, helikopter ve diğer araçların ayrı ayrı yıllık kira ücretleri ne kadardır?

5- Yaşanan onca yangın sonrası Bakanlık olarak yeni aldığınız, alacağınız gelişmiş önlemler nelerdir?

6- yangından tahrip olan bölgelerde ormancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza ne gibi maddi yardımlar yapılacaktır

7- Yanan bir ormanın tekrar ormana dönüşebilmesi için gerekli süre nedir?’’ ifadelerine yer verdi.

Dikbayır’ın hazırladığı soru önergesi Meclise sunuldu

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle T.B.M.M.’ye önerge sundu. 

 

‘’’Yangınına müdahale edememişlerdir’’

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır: ‘’Ülkemizde yaşanan orman yangınları sırasında yerleşim yerlerinde çıkan yangına müdahale eden ekipler orman yangınına müdahale edememiş, tam tersi durumda orman yangınına müdahale eden ekipler çoğunlukla hemen yanı başlarındaki yerleşim yerinde çıkan yangınlara müdahale edememiştir. Bunun nedeni olarak da amirlerinden müdahale için emir beklediklerini belirtmişlerdir’’ diye belirtti.

‘’Psikolojileri bozulmuştur’’

Dikbayır: ‘’Diğer taraftan orman yangınları sırasında ve sonrasında geçimini arıcılık ve orman ürünleri ile sağlayan vatandaşlarımız ciddi boyutlarda mağduriyet yaşamaktadırlar. Geçimini orman alanlarından sağlayan bu vatandaşlarımızın aileleri ile birlikte yaşamış oldukları mağduriyet psikolojilerini de bozmaktadır. Bu bağlamda;

1- Ülkemizde yaşanan yangınlarda yangın söndürme ekipleri neden yanı başlarındaki bir başka yangına müdahale için amirlerinden emir beklemektedirler ?

2- Cumhurbaşkanlığı olarak tüm Ülke genelinde itfaiye ve ya yangın söndürme ekiplerine yeni bir yönetmelik çıkararak, bu tarz gecikmelerin önüne geçmeyi düşünüyor musunuz?

3- Orman köylülerinin düşmüş oldukları mağduriyeti giderecek hangi önlemler alınmış, alınacaktır

4- Özellikle çocukların yaşamış olduğu psikolojik travmaların önüne geçebilmek ve tedavi edebilmek adına Cumhurbaşkanlığı olarak ne gibi çözümler sunacaksınız?

5- Arıcılık ve diğer orman ürünleri ile geçimini sağlayan köylülerimize hangi destekler sunulacaktır?’’ diye belirtti.

Dikbayır’ın, Çukurhan kavşağı açıklaması

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır,  D100 Sakarya-Düzce Devlet yolu Çukurhan kavşağı ile alakalı bir açıklama yaptı.

‘’Farklı seviyeli (alt geçitli) kavşak‘’

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır yaptığı yazılı açıklamada: ‘’Çukurhan köyünde 2012 yılında ‘’hemzemin kavşak’’ projesi oluşturulmuştur.  Fakat meydana gelen itiraz ve talepler neticesinde 2015 yılında ‘’hemzemin kavşak’’ projesi yerine ‘’farklı seviyeli kavşak’’ projesi teşkil edilmiştir. Teşkil edilen bu projeye de Çukurhan Köyü Muhtarlığı ve Hendek Belediyesi tarafından revizyon talepleri gündeme getirilmiştir. Söz konusu revizyon talepleri değerlendirildiğinde bölgenin engebeli olması, karayolunun her iki tarafında mezarlıklar olması, talep edilen kavşak yollarını kesen derelerin olması nedeniyle alternatif bir proje üretilmemiştir. İmkanlar dahilinde onaylı farklı seviyeli (alt geçitli) kavşak projesinin imalatı yapılabilecektir’’ ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Altyapı @2021 - Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan gundem54.com sorumlu tutulamaz. (İlgili içerik gundem54.com ana sayfada kullanım şartları ve gizlilik bölümünde yer almaktadır.) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz. Sakarya'nın Haber Sitesi