Düzce’de deprem: İstanbul, Ankara ve çevre illerde de hissedildi
49 okunma

Düzce’de deprem: İstanbul, Ankara ve çevre illerde de hissedildi

ABONE OL
23 Kasım 2022 06:28
Düzce’de deprem: İstanbul, Ankara ve çevre illerde de hissedildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 5.9; Kandilli Rasathanesi 6 ve merkez üssü Düzce (Sarıdere-Gölyaka) olarak duyurdu. Gölyaka ilçesindeki depremin 6,81 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. Deprem sığ bir deprem olduğu İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, Bolu, Eskişehir, Kütahya gibi çok sayıda ilden de hissedildi.

SON DURUM: 05:50

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, twitter’dan paylaştığı mesajda “04.08’de Düzce Gölyaka’da meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde şu anki durum: Düzce’de 22 yaralımız var, 1’inin durumu yüksekten atlama sebebiyle ağır. Şehre gerekli ambulans ve UMKE timi görevlendirmeleri yapılmıştır. Yeni bilgileri paylaşacağız. Geçmiş olsun” dedi.

BAKAN SOYLU: 35 ARTÇI YAŞANDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: Şu ana kadar şükürler olsun bir can kaybı yok. Düzce’de panik ve patlamadan kaynaklı 1 ağır ve şu ana kadar da 22 yaralı bilgisi var. Yaralıların bir kısmı ayakta tedavi ediliyor. Özellikle vatandaşlarımız artçı depremler sonrası ciddi bir endişe yaşadılar. Şu ana kadar 35 artçı deprem yaşandı, en büyük olanı 4.2 büyüklüğünde. Ekiplerimiz alan taramasına devam ediyor. Eşya düşmesinden kaynaklı yaralıların kimi ayakta tedavi edildi, kiminin tedavisi sürüyor. Deprem sonrası kontrol amaçlı elektrik kesintileri yapıldı. Sonra peyder pey elektrik verilmeye başlandı.

SAKARYA VE DÜZCE’DE EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

Düzce Valisi Cevdet Atay twitter’dan paylaştığı mesajda şu bilgileri verdi: “İlimizde meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremin ardından Valiliğimize, AFAD ve 112 ekiplerine şu ana kadar ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır. Ekiplerimizin saha taraması devam etmektedir. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Değerli hemşerilerimiz, İlimizde yaşanan deprem nedeniyle, tedbir amaçlı ilimiz genelinde tüm eğitim kurumlarında 23 Kasım 2022 tarihinde bir (1) gün eğitim – öğretime ara verilmiştir. Hepimize çok geçmiş olsun”

Sakarya Valisi Çetin Okay Kaldıran ise yaptığı açıklamada “Değerli Hemşerilerimiz, Düzce’de meydana gelen ve İlimizde de hissedilen deprem nedeniyle, tedbir amaçlı ilimiz genelinde tüm eğitim kurumlarında eğitim -öğretime 23 Kasım 2022 tarihinde bir (1) gün ara verilmiştir. Tüm hemşehrilerime geçmiş olsun” dedi.

NELER YAŞANDI? İLK AÇIKLAMALAR NEYDİ?

  • AFAD yaptığı bilgilendirmede “Düzce ilimizin Gölyaka ilçesindeki 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından, an itibarıyla 18 artçı deprem meydana gelmiştir. Bölgede kontrol amaçlı enerji kesintileri uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmamasını önemle rica ederiz” duyurusunu yaptı.
  • AFAD’ın açıklamasında “Geçmiş olsun Düzce. Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki #deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Düzce, Ankara, İstanbul ve Sakarya AFAD ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz” denildi.

Gölyaka ilçesindeki depremin 6,81 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

Sabaha karşı yaşanan deprem sığ bir deprem olduğu için Düzce’nin yanı sıra İstanbul, Bursa, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bolu, Kocaeli gibi çok sayıda ilde de hissedildi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’DAN İLK AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu depremle ilgili şu bilgileri verdi:

  • Düzce’nin Gölyaka ilçesinde, saat 04.08’de gerçekleşen 5.9 büyüklüğünde #deprem’in ardından Valiliğimiz, AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan can kaybı bilgisi bulunmamaktadır. Ekiplerimizin saha taraması devam etmektedir.
  • Ayrıca, İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Eskişehir, Zonguldak, Sakarya, Bilecik, Bolu, Karabük, Bartın vilayetlerinde ekiplerimize herhangi bir can kaybı bilgisi ulaşmamıştır. Panik ile atlama dışında 112’ye henüz bilgi ulaşmamıştır. Gelişmeler oldukça kamuoyuna bilgi verilecektir

DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI’NDAN İLK AÇIKLAMA

NTV canlı yayına katılan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü depremi çok şiddetli hissettiklerini söyledi. Faruk Özlü “Herkes sokakta. Artçı depremler oluyor. Şu ana kadar bize ulaşan bir yaralanma, bir yıkım haberi yok. Elektrikler kesik ama şuana kadar kötü bir haber yok.” dedi.

  • Bolu Valisi Erkan Kılıç, depremin hissedildiği kentte sağlık ekiplerinin, deprem anında panikle balkondan atlayan birkaç ihbar aldıklarını kaydetti. Kılıç, “Saha çalışmalarına yeni başladık, araştırıyoruz. Tüm halkımıza geçmiş olsun.” dedi.
  • Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım da depremle ilgili şu ana kadar kendilerine net bilgi ulaşmadığını vurgulayarak, “Depremden hemen sonra ekiplerimiz sahaya çıktı, çalışmalarına başladı.” bilgisini verdi.

Deprem İstanbul’da da hissedildi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Düzce’nin Gölyaka ilçesi merkezli 5,9 büyüklüğündeki depremin İstanbul’da da hissedildiğini belirterek “Konuyu takip ediyoruz. Allah, her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun.” açıklamasında bulundu.

Vali Yerlikaya, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “AFAD verilerine göre saat 04.08’de Düzce Gölyaka merkezli 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul’dan da hissedilmiştir. Konuyu takip ediyoruz. Allah, her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun.” ifadesini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medya hesabından, “Merkez üssü Düzce olan ve tüm bölgede hissedilen depremde İstanbul’da AKOM’a iletilen herhangi bir olumsuz durum mevcut değildir. Depremin etkili olduğu tüm illerdeki gelişmeleri takip ediyoruz. Tekrar geçmiş olsun.” açıklamasında bulundu.

Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara’da da hissedilen Düzce’nin Gölyaka ilçesindeki 5,9 büyüklüğündeki depremle ilgili, “İlimizde, birimlerimize intikal eden herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Allah ülkemizi afetlerden muhafaza eylesin.” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti;

“İvedilikle sahadaki ekiplerimizden bilgi aldık. Çok şükür ki Ankara’nın herhangi bir bölgesinden kötü haber almadık. Düzce ve çevre illerdeki vatandaşlarımıza da bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

En az 10 karakter gerekli

Altyapı @2021 - Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan gundem54.com sorumlu tutulamaz. (İlgili içerik gundem54.com ana sayfada kullanım şartları ve gizlilik bölümünde yer almaktadır.) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz. Sakarya'nın Haber Sitesi