Özel okullar destek bekliyor
22 okunma

Özel okullar destek bekliyor

ABONE OL
13 Kasım 2022 15:39
Özel okullar destek bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini yürüten eğitim öğretim faaliyetleri meslek grubundan oluşan 29. Meslek Komitesi Sakarya’da hizmet veren özel okul kurucu temsilcileri ile bir araya geldi.

SATSO 29. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri Kenan Taçyıldız ve Mustafa Yıldırım’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddesini özel okulların mevcut durumu ve okul giderlerinin yeniden değerlemesi ile ilgili talepleri oluşturdu.

İlgili makamlara da iletilmek üzere alınan kararlarda genel olarak artan enflasyonla gıdadan ulaşıma, barınmadan enerjiye tüm temel gider kalemlerine gelen zamların eğitim sektörüne yansımaları değerlendirildi.

ÖĞRENCİLER VE ÇALIŞANLAR İÇİN ÖZVERİYE HAZIRIZ

Üyeler toplantıda, şartlar ne olursa olsun, okullarda eğitim öğretim kalitesini düşürmemek, öğrencilerin sağlıklı ve mutlu bir ortamda eğitim görmelerini sağlamak için her türlü özveriye hazır olduklarının altını çizdiler. Ayrıca, çalışan eğitim personellerinin ve tüm çalışanlarının da sağlıklı, huzurlu bir ortamda çalışmalarını sağlamak için bütün olanakları kullanmaktan kaçınmadıklarını dile getirdiler.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 29. Meslek Komitesinin özel okul kurucu temsilcileri ile yapılan toplantıda katılımcılar alınan kararlar çerçevesinde şunları dile getirdiler:

ÖZEL OKULLARIN DESTEK PROGRAMLARINA İHTİYACI VAR

“Okullarımız öğrenci ücretlerine yılda bir defa artış yapmaktadır. Yapılan artışlar geçmiş yılın enflasyon oranına göre yapılmaktadır. Bu düzenleme gerçek enflasyonu yansıtmamaktadır. Ayrıca Ocak ve Temmuz aylarında asgari ücrete tahminler dışında bir artış yapılmıştır. Her gider kaleminde de enflasyonun beklentilerin üzerinde oluşu okullarımızın sıkıntıya düşmesine sebep olmuştur. Kurumlarımızın devamlılığı için devletimizin, kamu görevi yapan okullarımıza, KOSGEB Destek Paketi, Vergi İndirimi, Düşük Faizli Kredi, Su, Elektrik ve Doğalgaz konularında destekte bulunmasına ihtiyaç var.

YEMEK FİYATLARINA GÜNCELLEME TALEBİ

Kurumlarımız Ocak ayında yemek ücretlerini açıkladı. Ancak TÜFE’ye göre 2022 Ekim ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 99,05, ÜFE’ye göre de yüzde 150 oranında bir değişim göstermiştir. Dolayısıyla artan gıda maliyetleri, yemek firmalarının yemek üretim maliyetlerini karşılamamaktadır.

Okullarımızın ve kurumlarımızın mağduriyet yaşamaması için daha önce açıklanan yemek ücretlerinin revize edilmesi önem arz etmektedir. Her okulumuz bağımsız olarak yemek ücretlerine artış yapmanın zaruri olduğu konusunda görüş bildirmiştir.”

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Öğretim Faaliyetleri Meslek Komitesi (29.Meslek Komitesi) belirtilen konular ile ilgili değerlendirme yaparak görüş birliğine vardı.

En az 10 karakter gerekli

Altyapı @2021 - Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan gundem54.com sorumlu tutulamaz. (İlgili içerik gundem54.com ana sayfada kullanım şartları ve gizlilik bölümünde yer almaktadır.) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz. Sakarya'nın Haber Sitesi