1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Önceliğimiz her zaman deprem olacak

Önceliğimiz her zaman deprem olacak

featured

SASTOP’un büyükşehir belediye başkan adaylarına yönelik düzenlediği toplantıya katılan İYİ Parti Büyükşehir Adayı Selçuk Kılıçaslan, “Sakarya’nın olmazsa olmaz ilk problemi depremdir. Bu yüzden önceliğimiz her zaman deprem olacak” dedi

 

 

İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selçuk Kılıçaslan, İl Başkanı Ahmet Uçak ile birlikte Sakarya Sivil Toplum Platformu (SASTOP) tarafından Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Toplantısı Salonu’nda gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Toplantısına katıldı. Başkan adaylarına “Deprem ve Kentsel Dönüşüm”, “Ulaşım (Ada Tren, Raylı Sistem, Trafik, Otopark)”, “Suyun Geleceği (Sapanca Gölü, Barajlar), “Sosyal Kültürel, Sanatsal Hayat, Turizm” konulu 5 soru yöneltildi.

 

İLK PROBLEM DEPREM

Gittikleri her yerde şehrin ilk probleminin deprem olduğunu söylediklerini ifade eden Başkan Adayı Selçuk Kılıçaslan, “Sakarya’nın olmazsa olmaz ilk problemi depremdir. Bu yüzden önceliğimiz her zaman deprem olacak. Şehrimizin olmazsa olmaz ilk problemi elbette deprem. Yaklaşık 25 yıl önce büyük bir deprem yaşadı Sakarya. Allah rızası için bir bakalım yıllardır şehri yöneten zihniyet deprem için bir çivi bile çakmış mı? Elbette merkezi hükümetin desteği alınarak bu yapılmalıdır. Sakarya merkezi hükümetin belediye başkan adayını seçiyor. Sakarya bu tavırda devam ederse, hizmet fakiri olarak hayatına devam edecek. Yıllardır bu şehirde depremde yıkılan yıkılır anlayışı ile yol alınıyor.” dedi

 

“GÜVEN VEREN KISIM OLMALISINIZ”

Ada Hayat projesine de değinen Kılıçaslan, “Bu proje Sakarya’da kötü görüntüyü kaldırmak adına bir proje. Başkan bey, projeyi tanıtmadan önce bana da anlattı. Ben de ‘Yanında bir kentsel dönüşüm projesi yapacak mısınız?’ diye sordum. Kimseyi bir araya getiremediklerini söylediler. ‘Ada Hayatı yaparken, ada bazlı kentsel dönüşüm planı yapmazsanız biz sizi eleştiririz’ dedik. Yapılmadı. Önce can sonra canan oldu. İstanbul’da kentsel dönüşümü hızlandırdılar. İnsanlar mallarının kayıp olmasından korkuyorlar. Burada siz güven veren kısım olacaksınız. Sakarya’nın deprem problemini oturup konuşacaksınız.” ifadelerini kullandı.

 

RAYLI SİSTEM, ULAŞIM

Selçuk Kılıçaslan, “75 yıldır vagon üreten bir şehirde hala raylı sistem konuşuluyor. Sayın Ekrem Yüce seçildiğinde, 1 km raylı sistem yapın dedim. Bu işler 1 km ile başlar ve bağlantılar ile devam eder. İzin alamadıklarını söylediler. Hükümette sizsiniz, belediyede sizsiniz. 2024’te Sakarya’nın Tunatan, Yazlık ve Yeni Cami kavşaklarını konuşuyoruz. Çok üzülerek söylüyorum ki, Sakarya kadar kötü planlanmış bir şehir yok. Arifiye’den Serdivan’a gitmek için Adapazarı’na gitmek zorundasınız. İlçeler arası ulaşım berbat. Bu kadar temel problemimiz varken, güzel projeler üretmeye bile vaktimiz olmuyor. Bize hayal kurdurmuyorlar.” diye konuştu.

 

İÇME SUYU KAYNAKLARIMIZ

Sakarya’da 19 su fabrikasının olduğunu ve bütün şehirlere de su dağıtıldığını hatırlatan Kılıçaslan, “En pahalı suyu kullanan illerin başında geliyoruz. Biz, ‘Göreve geldiğimizde emekliye yüzde 50 su indirimi yapacağız” dedik. Rakibimiz yüzde 54 demiş. Ben de tekrar yükselterek yüzde 70 diyorum. Sakarya’nın suyunu sömürttürmeyeceğiz. Asıl mesele bizim içme suyumuz. İrade lazım, heves lazım.” dedi. Sapanca Gölü’ne de değinen Kılıçaslan, “

İki yol geçirdik. Çok fazla kurşun atığı var. İçtiğimiz suda kurşun var. Çok büyük tehlike arz ediyor.” diye konuştu.

 

KÜLTÜR, SANAT, TURİZM

Kılıçaslan son olarak şunlara da değindi; “Kültür ve sanat açısından çok kötü bir hale geldik. Kimse gösteriye gelmek istemiyor. Gitmek isteyen de Kocaeli’ne gidiyor. Sakarya’ya mimarisi ile tüm Türkiye’nin konuşacağı bir sanat merkezi yapılmalı ve bunu da İYİ belediyecilik yapar. Karasu, Kocaali ve Kaynarca’da çok güzel sahillere sahibiz. Sahilleri koruyarak, marka zincir oteller getirip bir kamp merkezi haline getireceğiz. İstanbullunun ilk kaçacağı lokasyon Sakarya olmalıdır. Tüm tarım ürünlerini Sakarya’da işlenebilir hale getirerek, tarım alanında İstanbul’u doyuracak hale getireceğiz.”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sakarya Son Dakika Haberleri - Sakarya'nın Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!