Tarihi han artık öğretmen evi olarak hizmet verecek

featured

Tarihi han artık öğretmen evi olarak hizmet verecek

Sakarya’nın Taraklı ilçesinde kemer biçimlerinden 20. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülen ve yaklaşık 200 yıldır tarihe tanıklık eden Hacı Atıf Hanı, öğretmen evi olarak hizmet vermeye başladı.
Taraklı ilçesi eski ve mimari yapılarıyla dikkat çekiyor. Bu doğrultuda İpek yolu üzerinde olan, kemer biçimlerinden ve yapı elamanlarından 19. yüzyılın sonu ile 20. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülen Hacı Atıf Hanı, yaklaşık 200 yıldır tarihe tanıklık ediyor. Temeli moloz taş üzerine ahşap ile çamur karışımı olarak yapılan ve İpek Yolu üzerinde bulunan, geçmişte kervanların konakladığı iki katlı Hacı Atıf Hanı’nın alt katları dükkan, üst katları ise otel olarak kullanılıyordu. Kemerlerinde Bağdadi tekniği uygulanan tavan ve taban döşemeleri tamamen ahşap olan han, 1950-1965 yılları arasında ise postane olarak kullanıldı. Yaklaşık 200 yıldır tarihe tanıklık eden han restore çalışmaları sonrasında düzenlenen törenle öğretmen evi olarak hizmet veremeye başladı. Törende konuşan Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, “Sakarya’mızın Osmanlı evleri ile ünlü Taraklı’da tarihi hanın öğretmen evi olarak hizmete sunulması büyük bir kazançtır. Taraklımıza ve Sakarya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Öte yandan düzenlenen törene, Taraklı Kaymakamı Burak Aktaş, Taraklı Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşcı, muhtarlar ve öğretmenler katıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sakarya Son Dakika Haberleri - Sakarya'nın Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!