1. Haberler
  2. Bilgilendirme
  3. 18 yaş altı BES 1,2 milyon çocuğun geleceğine teminat oldu

18 yaş altı BES 1,2 milyon çocuğun geleceğine teminat oldu

featured

18 yaş altı BES 1,2 milyon çocuğun geleceğine teminat oldu

 

Türkiye’de 20 yılı geride bırakan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde toplam fon büyüklüğü 1 trilyon TL’yi geçti. Haziran 2021’den bu yana yürürlükte olan 18 yaş altı BES uygulaması ise 3 yılda 1,2 milyon yeni katılımcıya ulaşarak sektöre doping etkisi sağlıyor. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “3 yıllık süreçte BES’e dahil olan yeni katılımcıların yarısından fazlası 18 yaş altında. BES, ailelerin çocukları için yaptıkları tasarrufun da adresi oldu” diye konuştu.

 

 

Son yıllarda yüksek getiri performansı gösteren fonlar ile vatandaşların tasarruf ve birikimlerini değerlendirirken ilk tercihlerinden biri olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 2024’te de istikrarlı büyümeye devam ediyor. Mayıs ayında Gönüllü BES ve Otomatik Katılım Sistemi’ndeki toplam fon büyüklüğü 1 trilyon TL seviyesini görürken, Gönüllü BES katılımcı sayısı da 9 milyon eşiğini aştı. BES’teki büyümenin dinamosu ise Haziran 2021’de yürürlüğe giren ve üç yılı geride bırakırken 1,2 milyon yeni genç katılımcının sisteme katılmasını sağlayan 18 yaş altı BES uygulaması oldu.

 

Tasarrufun adresi Erken BES

 

Katılım esaslı BES ve sigortacılığın öncü şirketi Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, 115 bin sözleşmeyi aşan Erken BES ürünüyle 18 yaş altı BES’te ilk 5 şirket arasında yer aldıklarını dile getirdi. Ayhan Sincek, “18 yaş altı BES ülkemizde tasarruf farkındalığının artmasında ve gelişmesinde çok önemli bir rol üstleniyor. 18 yaş altı uygulaması Haziran 2021’de yürürlüğe girmişti. EGM verilerine göre 3’üncü yılını geride bırakan uygulama 1,2 milyon katılımcıya ulaşarak sektörün itici gücü haline dönüştü. Bu üç yıllık süreçte BES’e dahil olan 2,2 milyon yeni katılımcının yarısından fazlası 18 yaş altında. BES, anne ve babaların sadece kendi emeklilikleri için değil çocukları için yaptıkları tasarrufun da adresi oldu” ifadelerini kullandı.

 

Erken BES’e ailelerden büyük ilgi

 

Katılımcı sayısının 1,2 milyona ulaştığı Erken BES’te en çok katılımın 102 bin sözleşme ile sıfır yaş grubunda olduğunu belirten Sincek, “Ailelerin çocuklarının geleceğini erken yaşlarda güvenceye alma farkındalığı gün geçtikçe artıyor. Tercih ettikleri emeklilik fonlarının getirileriyle birikimlerini büyüten ailelerimiz, çocukları hayata atılırken önemli bir destek sağlıyor. Çocuklarımıza teminat sunarken ailelerimize de sağlık ve eğitim harcamalarında ek avantajlar sunduğumuz 18 yaş altına yönelik BES ürünleri büyük ilgi görüyor. Erken BES sektöre önemli katkılar sağlayarak büyümeye devam ediyor” dedi.

 

Gönüllü BES’teki 927 milyar TL’lik fon büyüklüğünde faizsiz fonların payının yüzde 20 olduğunun altını çizen Sincek, “Faizsiz BES fonlarımızla tüm katılımcılarımızın memnuniyetini artırmaya devam ediyoruz. Katılım Emeklilik olarak 17 faizsiz fon seçeneğimiz ile BES’in önemli bir paydaşıyız, katılımcılarımıza kaliteli hizmet sunarak geleceklerini güvence altına alıyoruz” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sakarya Son Dakika Haberleri - Sakarya'nın Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!