1. Haberler
  2. Gündem
  3. Görevde gözünü kırpmayan ‘hayat timi’ sayesinde Karadeniz’de tatil acıya dönüşmedi

Görevde gözünü kırpmayan ‘hayat timi’ sayesinde Karadeniz’de tatil acıya dönüşmedi

featured

Görevde gözünü kırpmayan ‘hayat timi’ sayesinde Karadeniz’de tatil acıya dönüşmedi

Karadeniz sahillerinde yaz boyunca pür dikkat nöbet tutan Büyükşehir Cankurtaran Hayat Timi Karasu, Kocaali ve Kaynarca’daki 54 kilometrelik sahil şeridinde boğulma tehlikesi geçiren 377 tatilciyi ölümün kıyısından kurtararak sezonu ‘sıfır kayıpla’ kapattı ve bölgelerinde tatilin acıya dönüşmesine imkân tanımadı.

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından sezona sıkı bir şekilde hazırlanan cankurtaranlar, zorlu mülakatlardan sonra belirlenmiş ve 15 Haziran’da ‘hayat mesaisine’ başlamıştı. Türkiye’de tatil turizminin gözdesi olan Karasu ile birlikte Kocaali ve Kaynarca, 3 aylık sezon boyunca milyonlarca yerli ve yabancı turisti misafir etti. Oteller ve tüm tesislerde tatil sezonu, 2023 yılı için tam kapasiteyle geçti.

 

3 aylık mesai

Turizmdeki bu yoğun talepte Büyükşehir Belediyesi’nin ‘can güvenliği’ ve ‘kesintisiz hizmet’ uygulamaları önemli bir rol oynadı. İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından sıkı bir eğitim programından geçen, alanında uzman 70 cankurtaran Karasu, Kocaali ve Kaynarca’daki 54 kilometrelik sahil şeridinde 3 ay boyunca pür dikkat çalıştı.

 

Toplamda 45 kulenin her birinde 10.00 ve 18.00 saatleri arasında teyakkuz halinde bulunan nöbetçi ekipler, Sakarya’yı kapsayan Karadeniz sahillerinde hayat kurtarmak için fedakârca mesai harcadı. Büyükşehir’in hayat timi, bugün itibariyle cankurtaran görevini tamamladı ve sezonu kapattı. Son bilançoya göre 3 farklı ilçe ve 45 kulede 3 ayda dalgaların arasında boğulma tehlikesi geçiren 377 tatilci ölümün kıyısından alındı.

 

377 kişiyi kurtardılar

Ekipler 6 adet jetski, 1 adet kurtarma botu, 1 adet ATV motosikleti, 1 adet 4×4 pikap ve 1 adet hasta taşıma aracıyla büyük bir özveriyle çalışan cankurtaranlar 377 vakaya ilk müdahaleyi uzman ekiplerle sahilde yaptı ve bazılarını ise tıbbi müdahaleleri için 112’ye teslim etti. Büyükşehir’in timi, fedakârca çalışarak dünyanın dört bir yanından gelen turistlere ve kendi vatandaşlarına güvenli ve huzurlu bir yaz sezonu sundu.

 

Sakarya, bu sezonun son günü çıkan bilançoya göre Karadeniz sahillerinde cankurtaran hizmeti veren toplam 14 şehir arasında sezonu ‘sıfır’ kayıp ile kapatan illerden bir tanesi oldu ve önemli bir başarıya imza attı. Bölgedeki tatilcilere, geçirdikleri tatil döneminin her anında yardımcı olan, vatandaşların huzuru için çaba gösteren Büyükşehir’in 70 cankurtaranı, mesaisini 2024’te devam etmek üzere bugün18.00 itibarıyla tamamladı.

 

Tatilin hüzne dönüşmesine imkan vermediler

Sakarya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada “Görev süreleri boyunca 377 vatandaşın hayata tutunmasını sağlayan ekiplerimiz, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın ve ülkenin dört bir yanından gelen milyonlarca turist için ‘güven’ timsali oldu. 54 kilometrelik sahil şeridi boyunca tatilcilerimizin huzuru için büyük çaba sarf eden ve fedakarca çalışan cankurtaranlarımız ne mutlu ki görevin en başında koydukları ‘sıfır kayıp’ hedefine ulaştı. Sıkı ve özverili bir çalışmayla mesai saatlerimiz içinde hiçbir vatandaşımızın

tatilinin acıya dönüşmesine imkân tanımadılar. Sakarya için büyük bir gururdur. Tüm ekiplerimizi tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz” denildi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sakarya Son Dakika Haberleri - Sakarya'nın Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!