1. Haberler
  2. Spor
  3. Patika Koşusu Yarışı Dağyenice Ultra Trail, Spx’in İsim Sponsorluğunda 5.Kez Gerçekleştirilecek Türkiye’nin tek gece başlayıp sabah biten koşusu; SPX Dağyenice Ultra Trail

Patika Koşusu Yarışı Dağyenice Ultra Trail, Spx’in İsim Sponsorluğunda 5.Kez Gerçekleştirilecek Türkiye’nin tek gece başlayıp sabah biten koşusu; SPX Dağyenice Ultra Trail

featured

Türkiye’nin tek gece başlayıp sabah biten koşusu; SPX Dağyenice Ultra Trail

Ürün gamı ve sponsorluk anlaşmalarıyla sektörünün lider outdoor ve extreme spor markası SPX (Sport Point Extreme), isim sponsoru olduğu ve bu yıl Bursa’da beşincisi düzenlenecek Dağyenice Ultra Trail’in tanıtımı Point Hotel’de gerçekleştirildi. 100K parkuru ile Türkiye’nin ilk gece başlayıp sabah biten koşusu olan Dağyenice Ultra Trail, 24-25 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

24-25 Mayıs tarihlerinde Türkiye’nin en büyük açık hava ve doğal yaşam merkezlerinden Bursa Dağyenice’de gerçekleşecek ultra maraton, bu yıl 6K Göl Parkuru, 15K Ateş Parkuru, 33K Su Parkuru, 61K Toprak Parkuru ve 100K Mysia Yolları Parkuru farklı seviyelerden koşuculara alternatifler sunuyor. Uluslararası ITRA puanı vermeye akredite olan SPX Dağyenice Ultra Trail 2024’e bu yıl doğa tutkunu bin beş yüz kişinin katılması bekleniyor.

Yurt içi ve yurt dışından katılan yüzlerce sporcunun yanı sıra koşmaktan keyif alan ve şehrin stresinden uzak muhteşem bir doğa manzarasında eğlenceli bir hafta sonu geçirmek isteyen doğaseverler de koşuya yoğun ilgi gösteriyor.

“Macera Kaldığı Yerden Devam Ediyor”

Patika koşusunun ülkemizde ilgi görmesinde büyük rol oynadıklarını belirten Olgar ve SPX Genel Müdürü Barış Andırınlı, gerçekleştirilen basın lansmanında şu açıklamaları yaptı:

“Aktif yaşam sorumluluğumuzun farkında bir markayız. AB İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre ne yazık ki Avrupa ülkeleri içinde en az spor yapan ülke vatandaşlarının Türkiye olduğunu gösteriyor. Avrupa Birliği’nde ‘spor yapmayanların oranı’ yüzde 47 iken bu oran Türkiye’de yüzde 88. Haftada en az bir defa kas geliştirme egzersizi yapanların oranına bakıldığında Türkiye yüzde 4 ile sondan ikinci. Son sırada ise yüzde 3 ile Romanya yer alırken AB ortalaması yüzde 26. Bu farkındalıkla mağazalarımızın dışında da sporu bir yaşam tarzı olarak sunuyoruz. SPX Ultra Trail’e ilk başladığımız günden bu yana hem yarışa hem organizasyona olan inancımızla yarışın bir parçası olmaya devam edeceğiz. Böyle yarışlarla birlikte Türkiye’ye aktif yaşamı sevdirerek herkesi daha fazla spor yapmaya teşvik edeceğimize inanıyoruz”.

Etkinliğin ana sponsoru COPA Isı Sistemleri’nin Pazarlama Yöneticisi Aysun Üsküp: “Bursa merkezli ve %100 Türk sermayeli bir iklimlendirme markası olarak, kuruluşumuzdan bu yana sporun ve sporcuların destekçisi olmaya çalışıyoruz. Dağyenice, doğaseverler tarafından iyi tanınan ve Bursa’nın en keyifli doğa güzelliklerin biri. Maratonun gerçekleştirildiği ilk günden beri ana sponsor olarak destek sağlıyoruz. Bu keyifli organizasyon sayesinde, COPA olarak geçmiş yıllarda burada değerli anılar biriktirdik, eğlenceli deneyimler yaşadık, koşu takımımızla yarıştık. Bu yıl da daha önce yaşadığımız güzelliklerin çok daha fazlasını tecrübe edeceğimizi umuyoruz.” diye konuştu.

“Doğayı keşfederek koşuyoruz”

SPX Dağyenice Ultra Trail Parkur Direktörü Osman Argat yarışı uluslararası düzeye taşıdıklarını belirterek: “Türkiye’nin ilk gece başlayıp gündüz biten 100 kilometre olan parkurumuzda tarihi yollardan geçerek eşsiz bir deneyim yaşıyoruz. Asfalttan uzak doğanın tam kalbinde patika yollardan geçiyoruz. Bu yolların yüzde 99’u patika yollardan oluşuyor.

100K koşan koşucular genelde yalnızdır, dağlarda patikalarda yalnız koşarlar. Burada da bir ilki gerçekleştirdik. Koşucularımız parkurda 33K ve 61K koşan kişilerle birleşiyor. Yalnız olmadıklarını hissediyorlar, diğer koşucular onlara motivasyon sağlıyor. Bu koşunun cut-off süresi 22 saat. Koşucular finish çizgisine geldiklerinde coşkulu bir şekilde karşılanıyor ve yarışmanın ötesinde aslında bir festival havasında geçiyor” dedi.

“Önceliğimiz parkurun güvenliği”

SPX Dağyenice Ultra Trail Etkinlik Direktörü Erçin Çaçan “Parkumuz ana sponsorumuz Nilüfer Bekediyesi’nin desteklediği tarihi Mysia yolları üzerinden geçiyor. Doğa, tarih ve kültür rotalarının merkezi olan Mysia yolları’nı Nilüfer Belediyesi’nin desteği ile yarışa uygun hale getiriyoruz. Çünkü önceliğimiz parkurun güvenliği. Bu kapsamda yolların uygun hale getirilmesinin yanı sıra parkurun belirli yerlerine arama kurtarma ekipleri de yerleştiriyoruz. 3 veya 5 kilometrede mutlaka birini görüyorsunuz. 100K parkurunu Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak geçtiğimiz yıl parkura ekledik. Parkurun özelliği akşam 21.00’da başlayarak sabah 06.00’a kadar sürmesi. ” diyerek herkesi SPX Ultra Trail koşusuna davet etti.

SPX Dağyenice Yarış Direktörü Burcu ÖZHAN “Dağyenice yarışına başlarken herkes bir hayale inandı. Beş yüz kişi ile başladığımız hayal, bin beş yüz kişiye ulaşan dev bir etkinliğe dönüştü. Dağyenice yarıştan çok bir festivale dönüştü.  Yarışımızda 5 yıldır koşanlar var. 33km’de 5 kere üst üste koşan kendi derecesinin üzerine çıkanlar var.

Toplantıya katılan Nefes Dağyenice Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Altuntop ise etkinliğin bölge bilinirliği için son derece önemli katkı sağladığını belirterek Etkinlik alanımız SPX Ultra Trail ile adeta festivale dönüyor. Sponsorlarımızın katkısı ile hem bölge bilinirliği hem de ultra trail koşusu önemli bir yol kat etti” diyerek destekçilere teşekkürlerini iletti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sakarya Son Dakika Haberleri - Sakarya'nın Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!