1. Haberler
  2. Haberler
  3. Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması Arasında Sakarya’dan 28 Firma

Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması Arasında Sakarya’dan 28 Firma

featured

Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması Arasında Sakarya’dan 28 Firma

Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması Arasında Sakarya’dan 28 Firma

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından gerçekleştirilen İhracatın Şampiyonları ödül töreni ile ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2023’ araştırmasının sonuçları da açıklandı.

 

TİM tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2023 yılında 18 bin yeni ihracatçı firma eklendi, 50 ülkeye 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirildi, birim ihracat değeri 1,48 doları geçti. İlk 1000 ihracatçı, firma başına ortalama 161,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Firmaların ortalama yurt içi satış tutarı ise 4,9 milyar TL olarak gerçekleşti. 19 ilde ihracat rekoru kırıldı, 24 il de ihracat 1 milyar doların üzerine çıktı.

 

Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firması 2023 araştırması sonuçlarına göre listede Sakarya’dan toplam 28 firma yer aldı. Bu firmalar içerisinde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı 26 firma, Akyazı TSO’ya kayıtlı 2 firma yer aldı. Sakaryalı 26 Firma içerisinde 1 firma ilk kez bu yıl listeye girerken, 15 firma da 2022 yılına göre sıralamasını yükseltme başarısı gösterdiler.

 

İlk 1000 ihracatçı listesini değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “Ülkelerin gücü ekonomisi ve üretimiyle doğru orantılıdır. Türkiye olarak yıllardır ekonomi ve ihracatta gösterdiğimiz yükseliş trendini sürdürmek için üretimi artırmamız ve katma değerli ürünlerle tüm dünya piyasalarında rekabet etmemiz gerekiyor. İlk 1000 ihracatçı içinde ilimizden 28 firmamızın bu listede yer almasından memnuniyet duyuyoruz.

 

Sakarya’mız her geçen gün dünya ticaretinde etkinliğini artırmaya devam ediyor, her konuda gerçek bir üretim şehriyiz. Bu kabiliyetimizi ülkemizin büyüme çıtasında değerlendirmeliyiz. Sakarya’mızı ve Odamızı ilk 1000 İhracatçı listesinde temsil eden, çalışmalarıyla yükselişini sürdüren, ülkemize ve şehrimize katkı sağlayan tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum. SATSO olarak üreten, üretmenin kıymetli getirisinin değerini bilen firmalarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sakarya Son Dakika Haberleri - Sakarya'nın Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!