DOLAR 8,6642-0.02%
EURO 10,18770.19%
ALTIN 491,48-0,01
BITCOIN 370865-9,46%
Sakarya
19°

HAFİF YAĞMUR

05:18

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cafer Erdoğan

Cafer Erdoğan

07 Ağustos 2021 Cumartesi

KARGENC VE BİSİKLET PROJESİ

KARGENC VE BİSİKLET PROJESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlimizde pek çok AB çerçevesinde gençlik,spor ve Erasmus projesi üreten ve faaliyete geçiren KARGENC, şimdi de sağlıklı yaşam alanında bir çalışma sürdürüyor.

Proje ‘Bisiklet:İki Tekerlek Bu Proje İçin Yeterli ‘ sloganıyla hayat buluyor. Avrupa Birliği finansmanında Erasmus-Spor programı kapsamında yer alan projede Karasu Kaymakamlığı ve KARGENC’in yanında Romanya,Yunanistan ve Avusturya yer alıyor. Projenin uluslar arası toplantısı ise 3-4 Ağustos 2021 tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapıldı.

Viyana ADD’de yapılan toplantıda ilk sırada sunum yapan Yunanistan ekibi , ülkelerindeki bisiklet kullanımını istatistiklerle anlatıp eğitim alanında yapılan teşviklerden söz ettiler. Daha sonra söz alan Romanya temsilcisi de şehir bazında bisiklet kullanımı ve ülkesinde bu konuda yapılan yeni çalışmaları dile getirdi.

Toplantının ev sahibi konumundaki Avusturya , bisiklet konusunda projedeki en yetkin ülke olarak göze çarptı. Dünyanın en yaşanabilir kentleri arasında hep ilk üçte yer alan Viyana’da 40 km.şehrin göbeğinde olmak üzere 1400 km.’ye yakın bisiklet yolu bulunuyor. Geçen yıl bisiklet kullanımını daha da yaygınlaştırmak için çeşitli kampanyalar yapılmış.(Müzelere ücretsiz girmek gibi) Bu şehre geldiyseniz ya da burada yaşıyorsanız bisiklet sahibi olmanız şart değil, 120’ye yakın citybike adı verilen kiralama yerleri bulunuyor hatta çeşitli yaş gruplarına ve güzergahlara bağlı olarak rehberli turlar da düzenleniyor. Şehirde ücretsiz bulabileceğiniz sadece bisiklet yollarını gösteren haritaları da edinmek mümkün.

Toplantıda son sunumu yapan Türkiye ekibi ise ülkemizde oldukça düşük düzeyde olan bisiklet kullanımı konusunda planladıkları girişimleri anlattılar. Türk ekibinin başarılı sunumunu izlerken biz de ülkemizde yüzde birlerde dolaşan bisiklet kullanımının nedenlerini sorguladık.

Bizde son zamanlara kadar yapılan ulaşım planlamaları ve gerçekleşmelerinde sadece motorlu araçlar düşünülmüş. Bazı bölgelerdeki engebeli güzergah, bazı bölgelerdeki eski Rum mimarisinden kaynaklanan dar sokaklar da bisiklet yollarının oluşmasında birer faktör olsa da esas sorun bu coğrafyada bisiklet kültürü üretmememizde yatıyor. Hala kadınlar tüm ülke sathında rahatlıkla bisiklet kullanmakta bazı sıkıntılar yaşıyor. Ayrıca bizim ahalide kaliteli otomobiller varken bisiklet kullanan birinin sosyal statü yönünden düşük olduğu algısı maalesef yerleşmiş durumda. Şu anda en önemli sorunlardan biri de ailelerin var olan trafik hengamesi içinde bisiklet kullanımını güvenli bulmamaları.

İşte KARGENC ortağı olduğu bu projeyle tüm bu sorunları bir nebze olsun gidermeyi, alternatif çözüm önerileri sunmayı hedefliyor. Sakarya bu konuda ülkemizdeki avantajlı illerden biri. Bisiklet kullanımına son derece uygun bir arazi yapısı var. Yeni yapılan şehir içi yol çalışmalarında bisiklet yollarına yer verilmesi de olumlu bir gelişme. Ayrıca geçen yıl Sakarya’da Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası’nın yapılması ve sırf bisiklet için şehir içinde bir Ayçiçeği Vadisinin de bulunması bu şehri, bisiklet konusunda ön plana çıkarıyor. Projenin koordinesinde yer alan Karasu Kaymakamlığı da özellikle yeni sahil ve şehir içi düzenlemelerinde bisiklet güzergahlarına yer verilmesini teşvik edip destekliyor.

Son olarak da biraz KARGENC ‘den bahsederek yazıyı noktalıyorum. Geniş açılımı Karasu Gençlik,Sanat ve Spor Derneği olan KARGENC her geçen gün büyüyerek ilimizi hatta

ülkemizi aşan bir noktaya ilerliyor. Avrupa Birliği çerçevesinde birçok Erasmus, gençlik ve spor projeleri gerçekleştiren, ortak olan KARGENC aynı zamanda ülkemizdeki EURODESK temas noktalarından biri. Artık AB projeleri konusunda eğitimler de veren KARGENC aynı anda birkaç projeyi yürüten bir aşamaya geçmiş durumda. Ülke geneline yayılan gönüllü talepleri ise oldukça yoğun konumda. Hasılı KARGENC şehrimizin kültür-sanat ve spor alanında küresel markalarından biri olmuş durumda. Avrupalı partnerleri içerisinde saygın bir konumda olan derneğin bu başarısında yönetim kurulu başkanı Ersel Aydın ve başkan yardımcısı Elif Kayhan’ın gerçekten yoğun, ciddi ve arı gibi çalışmaları önemli yer tutuyor. Serdivan Kemalpaşa Mahallesi Medeniyet Bulvarı’ndaki ofise gelip çalışmaları görenler, Sakarya’daki böyle bir oluşumdan haberdar olup gurur da duymuyorlar değil. KARGENC, aynı zamanda ASKF üyesi ve federasyona bağlı alanındaki tek kulüp olma özelliğini de sürdürüyor.

Devamını Oku

HENDEKSPOR!

HENDEKSPOR!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HENDEKSPOR!

Sakarya’nın yıllardır tek ekiple profesyonel futbol arenasında yer alma macerası sona erdi. Bir bakıma Sakaryaspor’un tekeli kırıldı.

Zaten Sakarya gibi futbol kültürü olan bir mekanda ikinci bir ekibin olmaması büyük bir zayıflıktı. Şimdi Hendekspor’un 3.lige çıkması hem Sakaryaspor’a hem de ilin diğer takımlarına olumlu katkı sunacaktır.

Sakaryaspor’a faydası olacaktır. Çünkü yeşil siyahlılar iyiden iyiye bulunduğu ikinci ligden rahatsız olmaya başlayacak,ilde bir diğer ekibin yer alması başarılı olmaya itecektir. Kadroda acil olarak yer veremediği futbolcuları da Hendekspor’da kullanabilecektir.

İlin diğer takımları da artık 3.lig hedefinin imkansız olmadığını iyiden iyiye hissedeceklerdir. Bir kapı aralandı ve bu hedefe gidecek başka takımlar çıkacaktır.

Hendekspor öncelikle konjonktürü iyi kullandı. Sakarya ekipleri yıllardır gruplarda İstanbul takımlarını aşamıyorlardı. Bu kez onların olmadığı bir ortamda 3 takımlı grubu lider bitirdi. Bu arada antrenör Talip Toprak’ın açıklamaları çok önemli bence:

‘Bizi Karasuspor maçı kendimize getirdi. Ayaklarımızın yere basmasını sağladı. Bu yönden Serdar hocaya ve Karasu halkına teşekkür ediyoruz. Bu başarıda onların da payı var.’

Hakikaten dar grupta Hendekspor’u zorlayan ekip Karasuspor oldu, iki maçta sarı kırmızılı ekip rakibine 4 gol attı. Güçlü rakip aslında hedefe giden yolda en büyük yardımcılardan biridir.

Hendekspor’un hemen tüm karşılaşmalarını izledim. Antrenör Toprak’ın cesur ve yerinde hamlelerini gördüm. Takım kondisyon anlamında rakiplerine baskın geldi. Belli bir oyun formatını sahaya yaydı. Tabii tüm işler doğru yapılırsa şans da senin yanında olur. (Zaten benim futbolda en sevdiğim sözlerden biri İnter’i efsane haline getiren antrenör Herrera’nın sözüdür: Benim en büyük oyuncum şanstır.)

Lig maçlarının ilkinde 90 dakikada 2-1 yenik olduğu Karasuspor maçını uzatmalarda hatta 90+8’de atılan golle kazandı. Yine 1-0 geride olduğu Bağcılarspor maçında Hendekspor’un gol attığı dakikalar 90+7 ve 103

Final maçında da yine geride olduğu maçta bitime iki dakika kala penaltı golü ardından da uzatmalarda galibiyet golleri geldi. Hasılı şans çalışanın, doğru işler yapanın yanında olur.

Hendekspor bu süreçte yerel yönetimden oldukça büyük destek aldı. Zaten bu tür sürecin olmazsa olmazı mali güçtür. Belediye başkanı Babaoğlu, hem maddi hem de fiziki olarak her maçta takımın yanında yer aldı, süreci yönetti. Takım da bu desteği doğru kullandı.( Erenlerspor doğru kullanamadı.)

Hendekspor 3.lig yolunda belediye desteğinin şart olduğunu, bunun da doğru kullanılması halinde başarının geleceğini ispat etmiştir.

Hendekspor bundan sonra sabit gelirleri doğru kullanarak kendi ayakları üzerinde durabilir. 3.ligde kalıcı bir ekip olabilir ki buralarda yer almak aynı zamanda ilçenin bir reklamıdır, PR çalışmasıdır.

Bu süreçte pek çok akıl veren çıkacaktır. Bunların bir kısmı yeni ekipleri hartuşlayan, gaza getiren tipler olabilir. Hendek ilçesi aklı selimle ,birbirine danışarak, aceleci olmayan, ayakları yere basan kararlar alacaktır.

Hendeskpor’a bu yeni macerasında başarılar diliyorum. Darısı diğer ekiplerimizin başına!

Devamını Oku

SAKARYASPOR KONGRESİ(Cevat Ekşi Niçin Gitti? Cumhur Genç Niye Geldi?)

SAKARYASPOR KONGRESİ(Cevat Ekşi Niçin Gitti? Cumhur Genç Niye Geldi?)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SAKARYASPOR KONGRESİ(Cevat Ekşi Niçin Gitti? Cumhur Genç Niye Geldi?)

Sakaryaspor  yüksek katılımlı bir kongre yaşadı. Cumhur Genç’in başkan seçildiği kongredeki acemilikleri sonraya bırakıyorum. Ancak Genç’in belediyenin desteğine rağmen çok az bir farkla seçilmesi, Akkuş’un bu kadar çok oy almasını iyi okumak gerekir. Cumhur Genç’in seçilmesi kentin spor kamuoyunda heyecan yarattı mı?

Hayır!

Açık konuşalım. Hepimiz her şeyi biliyoruz.

Sakaryaspor’u bu batık hali, borçları ve olası harcamalarıyla bu kentte alacak kimse yok! (Gücü olan da bu yükün altına girmez.)

Peki neden açıktan veya gizli olarak bu kentte başkanlığa talip olanlar var?

Çünkü parayı belediye verecek!

Dünyanın en güzel kulüp başkanlığı budur.

Cebinden para çıkmayacak. Başkan olarak itibar göreceksin. Konumun güzel olacak. Bunu kim istemez?

Soruyorum: Eğer Cumhur Genç gelecektiyse Cevat Ekşi neden bıraktı? Hiç olmazsa Cevat, epeyce işi öğrenmiş, ülke genelinde bir çevre oluşturmuş biriydi. Cumhur Genç’e göre iş, müteahhit dünyasıyla daha yakın ilişkileri vardı.

Soruyu tersten sorayım bu kez de: Yeni seçilen yönetimin eskisinden farklı yönü ne olacak? Bu şehirde üç madde sayacak var mı? Bırakın şehri bu yeni yönetim içinde icraat açısından bunları sayacak var mı?

Şimdi bu yönetim ne yapacak?

Cevap:Ekrem Yüce’den para bekleyecek.

 

*                *

Divanda yaşananlar, seçim sonuçları tam bir skandal hatta komedi.  Genel ,yerel seçimlerde epey sandık başkanlığı yapmış biri olarak mütevazi olmayacağım: Seçim resmen  usülsüz oldu, eğer Akkuş tarafı hukuki yollara başvurursa   haklı çıkacağı o kadar açık ki! Bu tablo hiç suçu olmadığı halde Cumhur Genç için de gelecekte olumsuz bir tablo oluşturacak.

Divan başkanının kişiliğine bir şey diyemem, saygı da duyarım. Ama yaptığı işi eleştirmemek olanaksız. Eğer bu mantıkla divan başkanlığı yapıyorsa bence okul aile birliğinde bile divanda görev almasın!

Divan tüzüğü uygulamakla görevlidir. Yani divan ‘git kendi başına kararlarını ver diye seçilmez, elindeki tüzük kitapçığını uygulamak için seçilir. Tüzüğün üzerinde  kendi içtihadını oluşturamaz.

Değil kulüp kongrelerinde bu ülkedeki tüm seçimlerde (cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği, belediye başkanlığı dahil) imza sayısı ile kullanılan oy sayısı eşit değilse rastgele seçilecek  zarflar anında imha edilir, yırtılmaz bile yakım işlemi yapılır. Bunu yaşı ne olursa olsun seçimde görev yapan herkes bilir.

‘Biz kimin kısmetineyse ona çıksın dedik!’

‘Öyle olabilir, bizim kararımız da bu!’

‘Bu avukatlarla baş edemeyiz, bırakın!’

Bu sözler bir divan başkanının söyleyeceği sözler, sergileyeceği tavır değil.

Öbür kurul üyeleri de hatalı. Onların da danışarak ortak karar almayı, müdahale etmeyi bilmeleri gerekirdi.

Bu acemilikle Uğur Akkuş’a koz verdiler. Mahkemeye gitse haklı çıkacak, gitmese ‘ Bakın ben haklıydım ama büyüklük yapıp işi sürdürmedim.’ diyecek.

Dün yapılan açıklama ise olaya bir hukuki kılıf bulmak için yapılmış ama hiç inandırıcı değil. Hatayı kabul etmedikçe daha da batarsınız. Delege kartlarının toplanması vb. şeylerin oy kullanmada bir etkisi olamaz ki! Kanıtlanabilir bir durum değil o. Oradaki tek ispat delege imzasıdır.

*                      *

Sakarya’da bu takımı yukarıya götürecek futbol sermayesi yok. Defalarca dile getirdim bunu.

‘Bu takımı Mardinli birisi yönetmesin, demek Velimeşe ile maç yapmaya mahkum olmak demektir. İnsan başka bir yerde doğabilir ama senin kadar, sana yakın bir sevgi,bağlılık oluşturabilir. Hoşuna gitmiştir, idealini bulmuştur.

Unutmayın! En tutucu kentlerden Trabzon’da bile art arda şampiyonlukların alındığı o görkemli yıllardaki başkan Şamil Ekinci , nereliydi ? Biliyor musunuz?

Kırşehirli!

Ha, belediyenin çok ve harcanacak parası varsa onu bilemem!

*                                 *

Bu ilde spora, statlara bakanlığı döneminde önemli hizmetler yapan Ersin Taranoğlu da kendini o konuma düşürmemeliydi. Herkes adayları ve konuşmalarını beklerken  normalde bir gündemin son sırasında olan dilek ve temenniler maddesini öne aldırıp kendini dinlettirme olayı tepki çekti. Konuşmayı da uzatması cabası… Tribündeki insanlarla kendisinin arasında 3-4 kuşak fark oluştuğunu , ona göre tavır ve konuşma yapmayı bilmeliydi.

*                                 *

Kongreden sonra şehirde şampiyon oluruz diyen var mı? Sakaryaspor camiası fiili 3.lig olan bulunduğu yerden psikolojik yılgınlık yaşamaya başladı. Bu ilgiyi azaltır, küçülmeyi, kalitesizliği getirir.

Şu açık: En ufak bir başarısızlıkta şehirde Akkuş gündeme gelecek. Bu yönetimin başında demoklesin kılıcı gibi sallanacak. Yükselemeyen düşer. Yeşil siyahlılar bu ligde daha fazla kalmamalı. Sakaryaspor Akkuş modeliyle bir heyecan yakalayabilirdi. Ayrıca onun yönetimine aldığı Sakaryalılar da sağlam kişiliklerdi. Takıma bir zarar gelmesini önleyecek isimler… Ayrıca şunu da düşünmek lazım: Uğur Akkuş profilini iyi okumak gerekli. Genç yaşta maddi yetkinliğe ulaşmış. Ülkenin magazin dünyasında ismini ezberletmeyi başardı. Şimdi de aynı etkiyi spor dünyasında yapma peşinde.

Reklamını yapacak mı?Tabii ki yapacak. Beş kuruş para vermeyenlerin reklam yaptığı şehirde bırakın da para harcayanın da reklamı olsun. Sakaryaspor’da olası bir yanlış onun gittiği yolu berbat edebilir. Kazan kazan ilkesi gereği Akkuş-Sakaryaspor modelinden iki taraf da kazanabilirdi. Hasılı Uğur Akkuş , Sakaryaspor başkanlığında başarılı olmaya , şimdikilerden daha fazla mecburdu!

Kongrenin Sakaryaspor açısından pozitif bir gelecek getirmeyeceği belli. Camia oy açısından ikiye ayrıldı. Hatta psikolojik üstünlük olarak Akkuş tarafı daha üstün durumda. Tepkiler az değil.

İspatı mı?

Türkiye’de ilk defa bir kulüp yeni seçilen yönetimi duyururken sosyal medyada yorumları kapattı!

Yetmez mi bu!

Devamını Oku

ERENLERSPOR-KARASUSPOR

ERENLERSPOR-KARASUSPOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ERENLERSPOR-KARASUSPOR

Karasuspor’un Erenler deplasmanı öncesi aklıma 2006 yılının mart ayı geldi. Güneşler Beldespor maçı sonrası 9 oyuncusu ceza alan sarı kırmızılı takıma artık kimse şans tanımazken genç oyuncularıyla o sene ligde şampiyon olmuştu. Bu Pazar günü de 5 oyuncusu cezalı Karasuspor’un , epey iddialı olduğu devamlı konuşulan  Erenlerspor önünde şans tanınmıyordu. Üstelik Karasuspor 4 gün önce 105 dakikalık yorucu maç oynarken ev sahibi takım sezona ilk adımı atan, dinlenmiş bir tarzda sahaya çıkıyordu.

Hendekspor maçı sonrası yaşananlar Karasuspor’un futbol kalitesinin konuşulmasını ikinci plana bırakmıştı kimilerinde. Gerçi bu yazının sahibinin maç yazısı bu sitede duruyor ve sarı kırmızılı takımın belli bir aşamaya geldiğini, bir sistem oluşturduğunu yazmış, skora rağmen takımı çok beğenmiştim. İşte futbolda doğruları yaparsanız belki bir iki maçta olmaz ama eninde sonunda mükafatını bulursunuz. Karasuspor da bunun karşılığını Sakarya Atatürk Stadı’nda aldı.

Cezalı ve takım için önemli oyuncu Kaan’ın yokluğunda Mustafa -Aziz ikilisi defansın merkezinde Ahmetcan ve Haluk beklerde olumlu bir performans ortaya koydular. İlk maçın ilk on birinde olmayan Hacı Bilal ve Sinan , oyundan çıkana kadar tecrübe, akıl ve teknikleriyle başarı halkasındaki yerlerini aldılar. Attığı golde rakibinden bir adım daha önce davranıp topu önüne alan Selim ile kalecinin elinden kaçırdığı topta doğru yerde olup galibiyet golüne imza atan Sezer mücadeleciydi. Murat Kaan ve Bedirhan da oyun içinde devamlı mevki kaybetmeyen bir görüntü verdiler.

Aslında Karasuspor, 19.dakikada Sinan’ın önü kapalı pozisyonda ceza alanındaki şutuyla ilk tehlike sinyalini verdi. 28.dakikada ise Bahri karşı karşıya pozisyonda ev sahibi takımı öne geçirebilirdi. 31.dakikadaki golde Karasuspor topu doğru ayaklarla doğru yere getirince Selim’in sakinliğini koruduğu bir 5-6 saniyelik etkinliğiyle öne geçti. İlk yarının uzatma dakikalarında kaleci Kaan topu elinden kaçırınca Karasuspor, yediği 4 golün üçünü uzatma dakikalarında yemiş oldu.

İkinci yarıda 64.dakikada bu kez fiziğiyle iyi kaleci görüntüsü veren Enes , kornerden gelen topu elinden kaçırınca Sezer kafayla tamamlayarak takımını öne geçirdi. Bundan sonra oyunda kopuşlar ve artan gol pozisyonları -doğal olarak- geldi.  71-78-86 ve 94. dakikalarda ani ve iyi çıkışlarla Karasuspor farkı artıracak pozisyonlar yakaladı.

Topu ayağında daha fazla bulunduran ve mağlubiyetten kurtulmak için tecrübeli Zafer’i de forvete yollayan Erenlerspor 88.dakikada peşi sıra iki net gol pozisyonu bulsa da bunlardan yararlanamadı.  Doğru yolda olan Karasuspor, konuşulduğundan ve söylemlerinden, yerel basının şişirdiğinden çok daha gerilerde olan Erenlerspor’un deplasmanda yenerek ateşe atarken kendisini de iddialı bir konuma getirdi.

Erenlerspor bildiğim kadarıyla uzun bir zamandır lige hazırlanıyor. Ama bu maçtaki görüntü bu hazırlık mevsiminin bitmediğini gösteriyor. Takımda bir bütünlük yok, kanatlar işlemiyor.Bahri’nin çabaları göze çarparken forvet Kerem’in hemen dibine bir başka oyuncu yollamayarak etkili bir hücum oyunu oynayamadılar.

Maç içinde Karasuspor’da gördüğümüz belli bir oyun felsefesini Erenlerspor takımında göremedik. Oyunda topu rakibe bırakmak her takımın harcı değildir. Tecrübe, sakinlik, çalışmışlık gerektirir. Pek çok amatör takımı bu anlayış maç kaybettirir ama Karasuspor bu işe emek sarfettiğini iki maçtır gösteriyor.

Öncelikle Serdar Ergelen’i tebrik etmek gerekir. Takıma belli bir oyun anlayışı, taktik ,kondisyon getirmiş. Elindeki imkanlarla bana göre şu anda Talip Toprak’tan da Cenap Taner’den de bir adım önde. Artık antrenörlük mesleğinde önünde parlak bir gelecek olduğunu gösterdi , bence rüştünü de ispat etti. Tabii bir kez daha yönetimi tebrik ederim. Bu imkanlarla olan pek çok takım lige katılmadı ülkemizde. Sakarya’da da 4 takım … Yönetimdeki arkadaşlar ısrarla, kendilerine güvendiler,takıma inandılar, küme düşme olmadığı halde ilk sırayı hedefleyerek lige katıldılar. Ne olursa olsun galiptir bu yolda olanlar…

Bu maçın skoru artık Erenlerspor’u hafta içindeki Hendek maçı konusunda ateşe atmış durumda. Bir yenilgi daha almaları durumunda onlar için her şey bitecek.

Karasuspor’un ise daha söyleyeceği sözler bitmedi!

 

Devamını Oku

KARASUSPOR – HENDEKSPOR

KARASUSPOR – HENDEKSPOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KARASUSPOR – HENDEKSPOR

Futbolda yerel liglere verilen 1.5 yıllık ara etrafımızdaki herkeste epey bir özlem oluşturmuş. Ben de İstanbul’dan erken dönüp stada doğru yol aldım. Bu takımın 2004 yılından beri bazen yakın bazen kenarında yer alan ben dahi ciddi bir kontrolden sonra tribüne girdim. Kuşkusuz bu pandemi şartlarında pek çok kişi karşılaşmaya giremedi, tellerin ve duvarların arkasından maçı izlemek zorunda kaldı. İlk maça dair acemilikleri ve uygulamaları fazla kurcalamadan esas yazmak istediğim konuya gelmek istiyorum.

Karasuspor bundan birkaç ay önce lige katılamayacak durumdaydı. Bir önceki sezondan elde kalan kadro, teknik ekip, yönetim ve mali güç ortalarda yoktu. Tabandan gelene bir güç ve örgütlenme ile takım ayağa kaldırıldı. Sarı kırmızılı ekip her geçen antrenman ve hazırlık maçında saha olumlu bir yöne gitti, üzerine koydu. Son izlediğim hazırlık maçı BAL ekibi Hereke’yleydi ve takımı oldukça iyi bulmuştum.

Çarşamba günü Karasuspor’dan futbol anlamında beklediğimi buldum. Hatlar arasında belli bir bağlantı ve uyum gözüme çarptı. Maçın büyük bölümünde üçüncü bölgeye kadar başarılı geçişler sergiledi. Uzun boylu ve pivot tipinde bir hücum hattı oyuncusu olsaydı maçta zaman zaman gözüken geri çekilmeler de yaşanmazdı. Ama bu bütçe ve imkanlarla ortaya çıkan takım ve direnç beni fazlasıyla mutlu etti. Tribünde benimle oturan birkaç arkadaş içten içe birkaç farklı yenilgiye dahi razıyken  Karasuspor , kendisinden kat be kat yüksek maliyetli bir takım önünde uzatmalarda yediği iki golle sahadan puansız ayrıldı. Tabii ki skor anlamında üzgün olmakla birlikte -süreci bildiğim için- gelinen noktayı başarı olarak sayıyorum. Hatta takımla ilgilenen yöneticilere , çocuklara:

-Takımın sahaya çıkacak noktaya gelmesiyle ilk başarılı sonuç alındı. Rahat olun.’ dediğimi hatırlıyorum.

Ayrıca küme düşmenin kaldırılmasıyla 7 Sakarya takımından dördünün katılmadığı bir lige Karasuspor’un katılmaya karar vermesi de onurlu bir davranış oldu. Sakarya spor kamuoyunda şans tanınmayan bir ekibin ısrarla mücadelenin içinde yer alacağını açıklaması benim açımdan çokça değerli.

21 yaşındaki kaleci Kaan, 19 yaşındaki Ahmetcan ve 2001 doğumlu Aziz Can yanı sıra takım 23-26 yaş arası gençlerle dolu. Seyreden herkes takımı oldukça dirençli ve çalışkan bulduğunu biliyorum.

Maçı izlerken 3 takımlı mini grup hakkında Sakarya’nın basın mensupları ve spor adamlarına üç takımın durumunu sordum.  Bana :

  • En iddialısı ve en iyisi Hendek! demelerine şaşırdım.

Çünkü ben Hendekspor’u beğenmedim. Daha 15. dakika dolmamıştı ki doldur boşalta başladılar. Gollerin üçü de bu formattan geldi. Eğer Hendek antrenörü başka bir oyun planına sahiptiyse bir şekilde bunu bize açıklarsa cahil(!) aklımızı doldurmuş oluruz. Eğer en iyisi Hendekspor ise seneye bu şehrin profesyonel liglerde tek takımı yine Sakaryaspor olacak demektir.

Son sözüm maçın hakemine… İncelemelerim sonucunda mesleki kariyeri profesyonel liglerde tutunamamış, düşüş gösteren birisi. Bu maçta da mesleki zekasının olmadığını, niye hakemlikte yükselemediğini gösterdi. 9 dakikalık uzatma vermişsin. Uzatmalarda gol olmuş, 9 dakika bitmiş defans topu uzaklaştırmış. Tansiyon yüksek. Ah ileri zekalı(!) maçı orada bitirsene… Hakemlik adece oyunu değil oyuncuyu, tribünleri, yedek kulübeyi, psikolojik ortamı da idare etmektir. Sonra oluşan kargaşada son düdüğünü çaldığını kimse görmeden soyunma odasına gidiyorsun. İşte ben uzunca bir süredir hakemlerin zeka testinden geçmesini, zeka eğitimi almalarını yazıp duruyorum. Son dönemde beyni küçük büyük, orta geri , boşta kalan kişiler hakem oluyor ve ortaya bu tablo çıkıyor. Sosyal durumu, psikolojiyi bilmeyen, zeki olmayan birinden, ağzındaki nesneyi üfürmekle hakem olunmaz.

 

Devamını Oku


Altyapı @2021 - Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan gundem54.com sorumlu tutulamaz. (İlgili içerik gundem54.com ana sayfada kullanım şartları ve gizlilik bölümünde yer almaktadır.) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz. Sakarya'nın Haber Sitesi

biyografiler - sağlık - yemek tarifleri