DOLAR 8,77291.37%
EURO 10,33202.04%
ALTIN 493,120,26
BITCOIN 3882175,48%
Sakarya
12°

HAFİF YAĞMUR

19:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

NAZİM AKTÜRK

NAZİM AKTÜRK

20 Eylül 2021 Pazartesi

Salı Sofrası Test maçından geçemedik

Salı  Sofrası  Test maçından geçemedik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salı  Sofrası

Test maçından geçemedik

Sakaryasporun TFF 1 hedefi içinde önemli rakipleri arasında gösterilen Corum FK önünde şans tepti .Şans diyorum, çünkü ev sahibi takım 35 dakikada Zafer kurşunlunun kırmızı kart görmesiyle, Corum takımı sahada uzun süre sahada on kişi ile mücadele etti ,hatta uzatmaların son anlarında da bir kırmızı görmesiyle  maçı 9 kişi ile tamamladı. .Gelin görkünki Sakaryaspor takımı oynadığı oyunla , bu şansı tepti. Bu bir test maçıydı ve biz bu test maçından evimize umut  taşıma şansını teptik. Ligin başı deyip geçelimde, böylesi  bir karşılaşmada,  önünüze gelen  şans topunu iyi yönlendirecek bir oyun planını sahaya yansıtamazsanız,  bunun nedenlerini  Rüstemlerde ki sorgu odasında iyi okunmalı. Yoksa  bu beraberlikler  ileride  hedefe koşan bir takım için sorun olabilir. Deplasmanda alınan bir puan iyi puandır deme lüksümüz yok. Corum rakibimiz ,tamam anladık ta ,on kişi kaldılar. Ve biz lehimize kanat çırpan üç puan şansını iyi değerlendiremedik. Ben bunu bilir bunu söylerim. Ha futbolda  böylesi günler olur ,buna lafım yok. Ama  böylesi bir ortamda sergilenen umutsuz oyunu sorgularım. Oynarsınız, Rakibi kendi evine hapsederseniz, çok gol kaçırırsınız ,gollük ataklarınıza  kaleci ve direkler karşı koyarsa ,beraberlik şansızlık torbası içinde harmanlanır. Çorumda böyle bir şey olmadı mı ? Buna benzer  pozisyonlar azda olsa oldu. Bir topumuz direkten dönerken ev sahibi kalecisi de bayağı pozisyona geçit vermedi. Eh  on kişi kalan ,defans yapan bir takım önünde bırakında  bunlarda olsun bi zahmet. Ben lehimize kanat çırpan günden üç puan çıkmamasını sorguluyorum.

GURBETTE HENDEK KAYPI

Hendekspor yeni stadının inşaatta olması nedeniyle  maçlarını dışarıda ,yani gurbette oynayarak TFF 3 macerasına  başladı. Üç maçın ikisinde Boluda ve Düzcede oynadığı maçlarda  berabere kaldı. Deplasmanda oynadığı Bergama maçını kazanan temsilcimiz son beraberlikle puanını beşe çıkardı. Ben hendeksporun zor şartlarda  olmasına karşın bu futbol yürüyüşü içine umut yüklemek istiyorum. Son rakibin lider olduğunu da düşünecek olursak ,Hendeksporun böyle bir rakibi hırpalayan bir futbol anlayışını ,özellikle ikinci yarıda sahaya yansıtmasını  ,bir futbol umudu olarak görmek geçiyor futbol gönlümden.

PAMUKOVA GERCEĞİ

Pamukova 1968 futbolda Pamukova’nın kalbinin attığı futbol adresi. Sosyal etkinliği kısıtlı, futbol adına insanların hafta sonu  sıkıntılarını giderebileceği, galibiyetine alkış tutacağı ,spordaki coşkusu içindeki enerjiyi boşaltabileceği  bir sığınma limanı olan Pamukova 1968 Bal liginde ama ,o ligin içindeki sorunlara el vermeyen ligin Pamukova için ne anlam ifade ettiğinden bir haber  ilce büyükleri var. Bu takımı son yıllarda  spor aşığı bir ikili sırtlamış taşıyor. Kah kendi ceplerinden, kah ilçeninim içinden ,kendi gayretleri ile  Sponsorlardan topladıkları kaynaklarla  Pamukova 1968 futbolda yürüyüş için bir nefes olan bu ikiliden,(Ceroğlu ve Atmacadan bahsediyorum  )başka  birileri çıkıta ,arkadaş siz ne yapıyorsunuz, neler yapıyorsunuz ,bir şeye ihtiyacınız varmı diyen yokmuş. Pamukova kaynaklı haberlere  göre Cevat keserden sonra Belediye başkanı olan kardeş ,stadın yolunu bile bilmiyormuş. Gelde spora hizmet konusunda Cevat keseri arama.  Sezon başı gözü kararan, çaresizlikten  gözü gibi baktıkları Pamukova 1968 satma gibi bir düşünceyi spor kamuoyuna pompalayan  Ceroğlu ve Atmaca iki alıcı bulmuşlarda ,anlaşamamışlar. Satma düşüncesi ellerinde patladığı için , bu ikili yine de bu işin başında  Pamukova 1968 yaşatmak adına  care üretme peşindeler.  Cim sahanın dışına yapılan Sentetik saha için açılışta şov yapmaya hazırlanan siyasiler, ilçenin büyükleri  size acı bir gerçeği hatırlatayım da belki aklınız başınıza gelir. Pamukova 1968 kapanırsa ,futboldan elini eteğini .çekerse ,ilçenin futbola meilli gençleri ne yapacak? Bitmedi Pamukova 1968  kapanırsa  yapılan, açılışı için gün saydığınız sentetik tesis ne olacak? Ben söyleyeyim  Pamukovaspor olmazsa o sahada  inekler otlar.

NOT Pamukova iki kişinin futbol inadı ile ayakta kalmaya çalışırken, Karasusporun bir bütün olarak direnemeyip  ligten çekilmesi , çok düşündürücü olsa gerek.

ALKIŞLAR HENDEK BELEDİYESİNE

Hendek Belediyesi kontrolünde geçtiğimiz günlerde Hendek ilçesine mal olmuş, Türkiyenin gündeminde gönüllere taht kurmuş iki isim için ölüm yıldönümlerinde spor etkinlikleri düzenledi. Diyarbakırda hain bölücü Örgüt PKK tarafından katledilen Gaffar Okkan için Hendekte Hentbol turnuvası, Beşiktaşın efsane başkanı, Spor tarihimize efsane başkan olarak yer eden Süleyman Seba  içinde Atatürk Spor salonunda Voleybol turnuvası düzenlendi. Bu sportif etkinlikler eşliğinde, Hendek ilçesinin ülkenin tarih yaprakları arasında önemli bir yer eden ,Başkan Süleymen Seba  ve gaffar Okkan ismi Sakarya’daki tüm gazetelerde ,sosyal medyada insanların karşısında oldular. Ruhları şad olsun. Hendek Belediyesinin Sakarya’ya ve Türkiye’ye mal olmuş değerlerini  unutmamak ,onların isimlerini canlı tutmak adına  düzenlediği organizasyonlar için onlara  bu haftanın alkışını gönderiyorum. Umarım  Hendek belediyesinin yaptığı bu ahde vefa etkinliği bizim ilete sıçrar.

TURUNCTA YEŞİL SİYAH BULUŞMA

Kemal Ceylan  bu ilin ismi Sakaryasporla anılan önemli bir ismi. Telli Tuncer Amatör futboldan Sakaryaspora  ,Sakaryaspordan  Ankaraya uzanan futbol hikayesi olan Sakaryalı bir  değer. Gecen hafta  Bir zamanlar 1974-75  sezonunda Sakaryaspor catısı altında bir süreliğine  birliktelik yaşayan kemal ceylan ve  Tuncer Telli Turuncta buluştular. Eşi ile beraber Ege turuna çıkan kemal Ceylan ,bu şirin beldeye giderse ne yapar? Tabiki yaklaşık 35 Yıldır Turunçta olan Telli Tuncerle buluşur. Bu buluşma neyle taçlanır? Telli Tuncer’in mutfak sorumluluğunu yüklendiği ,Salih kaptanın teknesiyle yapılan tur , geçmişte yaşananların anısıyla  tatlı bir yolculuğun izleri, Egenin masmavi, tertemiz dalgalarının kolları arasına bırakılır. Eh bu buluşmada Turuncun, Turguaz ötelim güzelliklerini ,her ortama taşıyan bendenizde,  bu çorbada tuzu olduğunuda  bu buluşmaya ortak etmezsek  olmaz. Ne diyelim dağdağa kavuşmaz ama insan insana kavuşur diyen bedava dememiş.

ATATÜRKÜ KİTAPLA RDAN   YIRTIN ( DİLMENDEN SERT  TEPKİ)

Geçenlerde  Medyada yer aldı, ben aldım konuyu  Salı Sofrasına taşıdım. Atatürk Düşmanlığı Kıbrıs Rum kesimine de sıçramış. Kıbrısta öğretmenlere e- posta gönderilerek ders kitaplarında yer alan Atatürkle ilgili sayfaları yırtın talimatı gönderilmiş. Bu  duruma sert tepki gösterenlerden biride TRT yorumcusu  Rıdvan Dilmen olmuş. Atatürk’ü kimse ne yüreklerden nede ders kitaplarından yırtabilir demiş. Tepkilerin genişlemesi üzerine,  Kıbrıs Rum kesimi Milli eğitim bakanlığı kitapı piyasadan toplatarak ilk adımı atmış. İsterse atmasın. Ne dir bu Atatürk düşmanlığı, dünyaya mal olmuş bir lider kimlere batıyor? Bizim ülkemizdekileri  biliyoruz da yenileri devreye girmiş. Atatürkün büyüklüğü ,Atatürkün dünyada sevilen ,takdir edilen  ,dünya markası devblet adamlığı  Demek ki Rumlara da batmaya başlamış. Ne yaparsanız yapın, ders kitaplarından çıkartmaya çalışsanızda onun adını cami kürsülerinde anmayıp ,onu yok sayanızda, o bütün Dünya ülkelerinin ,örneğin Küba’da, örneğin Çinde, Örneğin Amarikada, örneğin Japonyada, örneğin Azerbeycanda ders kitaplarında dünya lideri olarak yerini çoktan aldı. Onlar Yaşa Mustafa Kemal Atatürk derken biz ne yapıyoruz?

ANADOLU HAKEMLİĞİ

Zordur Anadolu’dan çıkıp Türkiye liglerinde düdük çalmak. Genelde metropol kentlerin ,Anklaranın,

İzmirin, İstanbulun hakemleri  MHK ler tarafından korunan iller olarak bilinir. Zaman, zaman kabuğunu kırıp Anadolu’dan çıkan hakemlere her nedense, MHK ler İstanbula, Ankaraya, İzmire  baktığı gözle bakmayı denemez. Ligin ilk haftasında , bir çok maçta siyah beyaz hata yapan hakemler oldu. Bunların içinde Malatya –Trabzon maçında iki siyah beyaz hatayla Atilla Karaoğlan’da vardı. Karaoğlan tam üç hafta dinlendi ,sonra Vara gitti. Ama gelin gürünki onunla beraber cezaya giren Ankara, İstanbul veya İzmir Bölgesi hakemleri bir hafta dinlendi ,bir hafta sonra vara gitti, sonrada düdük hakemliği ceplerine konuldu. Demem o ki Anadolu hakemi geldiği yerde çok dikkatli olacak, kendine çok iyi bakacak. Bakın Atilla Karaoğlan’ın ismi gecen yıllarda FİFA için anılıyordu . Şimdi ne oldu? Yineliyorum, Anadolu hakemi bulduğu Süper lig rütbeli formasına çok iyi bakmak zorunda. Yoksa en ufak bir hatada o forma sırtından alınır. Biz bizim zamanımızdan beri bu filmi çok seyrettik. Bu gün Hakemliğin getirisi, çok. Öyleyse Ey Anadolu Hakemi geldiğin yere çok iyi tutun, sendelemeye kalkma, elinden tutanı zor bulursun. Bu arada Karaoğlan Atilla ya bir not ileteyim, performansını yukarılara taşıyıp, dikkat çeker maçlarda  düdük çalmaya bak.

TATLI YİYELİM TATLI KONUŞALIM

Harmanlıksporda  son yıllarda alışkın olduğumuz  yeni bir yönetim modeli yok. Metin Ergezen gitti, tarih sayfalarında yerini Onursal Başkan olarak aldı. Yerine gelen İsmail Yağlar Başkanlığındaki yönetim  Yeşil Beyaz  yönetim hizmet kürkünü sırtına geçirdi. Harmanlıkta değişmeyen tek yer Teknik adamlık makamı .Orada yine Tevfik tetik oturuyor. İsmail yağlar başkanlığındaki yeni yönetim yeni hizmet heyecanı  içinde,  takımlarını ,gecen hafta içinde yapılan çalışmayı tam kadro izlerken ,idman bitimi  futbolculara baklava ikramında bulundu. İsmail yağlar ,yeni sezon için başarı dileklerini  oyuncularına baklava ikramı eşliğinde  sundu. Yeşil Beyaz futbol evindeki yeni gelişmede  değişen bir şey yok. Gençlerin içine serpilecek olan  birkaç usta isim,  takımın yeni sezon yüzü içinde kendine yer bulacak. Hedef mi, onun içine playof yükleme hayalı, Başkan yağların futbol gönlünde yatıyor. Ne diyelim, Allah gönlüne göre versin.

YABANCI TEKNİK ADAM
Erman Toroğlu  bir programda  doğru bir laf etti. Dedi ki  bizim teknik adamlarımız birbirlerini yerken, kartvizit teknik adamlığı yaparken, gelişim göstermezlerse , yakında Türkiye  yabancı teknik adamlarla dolarsa,kimse bu sürece  fazla takılmayacak. Toroğlu devam ediyor Toroğlu Erman Neden böyle oldu diyen teknik adamlar önce kendilerini sorgulayacaklar  diyerek konunun üstünü örttü. Bozuk saat bile bir günde bir kez doğru  saati gösterir missali Toroğlu Erman’da bu konuda doğru laf etmiş. Şuan itibarıyla Göztepe, Karagümrük ve Adana Demirspor yabancı teknik adamların elinde . Yakında  eskiden Beşiktaşta  top koşturan, Türk sporseverlerin yakından tanıdığı Alman Kuntzun  Türk Milli takımın başına getirilmesi gündemde . Olur veya olmaz,  bir yabancının Türk milli takım sorumluluğu için düşünülmesi  Türk Teknik adamlarının kendilerini sorgulaması gerektiren bir durum. Mustafa Denizlinin, demekki Milli Takımı  çalıştıracak bir teknik adam yokmuş diyerek olaya karşı alaycı davır takınmasını dikkate almıyorum. Bu beyler şöyle bir bakacaklar,  Türk futboluna  ve milli takıma ne verdiler. Çağın gerçeklerinden uzak, kendini geliştirmeyen Türk Teknik adamları  yabancı teknik adamların konuşulur hale gelmesini test etmek adına aynaya bakacaklar. NOT Ve nihayet Alman Kuntz  imzayı atıp Türk Milli takımının yeni teknik sorumlusu oldu. Beşiktaş tan ve Alman U 21 takımındaki başarılarından tanıdığımız Kuntza  Milli takımımızda başarılar diliyorum.

 

Devamını Oku

Salı Sofrası İkide iki

Salı Sofrası  İkide iki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salı Sofrası

İkide iki

Sakaryaspor ikinci maçında beş dakikada Beşiktaş misali Sarıyer’i maçın hemen başında gelen gollerle üç puanı iki farklı skorla elde etti. Maçın içinde parlayan yıldız, Bodrumdan alınan golcü Ozan Solun ikinci haftayı da boş geçmemesi ni gösterebiliriz. Öyle görülüyor ki Allah nazardan saklasın Ozan Sol iyi bir transfer resmini Rüstemlere astı bile. Maçın başında gelen sevindirici gollerin devamı gelmedi.  Sarıyer önünde alınan ilk galibiyet gelecek haftalara moral  taşır mı? Sıradan bir takımı yendik, bu galibiyete fazla aldanmamak gerek.  Sakaryasporun  gerçek gücünü görmek adına  iki maç sırasıyla karşısına çıkacak. Corum ve Bodrum maçlarında alınacak sonuçlar, oynanacak futbol  ,Sakaryasporun futbol aklını test edecek karşılaşmalar olarak fikstürde karşımıza dikilecek. Gelelim TFF   3 de kupada tur atlayan, sonrada  gidip Bergama’yı evinde yenen Hendekspora. Bergamada geriden gelip ,üç puanı  üç puanla alan Hendeksporun aldığı sonuçlar, oynadığı futbol  etrafa umut ışığı saçmaya erken başladı. Bu umudun yeşermesi ,Teknik sorumlu Talip Toprak’ın işaret ettiği, Playofu zorlama hedefinin peşinde koşmak adına, istikrar şart. Özetle Hendeksporun kupada ve ligte ortaya koyduğu ilk futbol ışıkları içinde, ileriye  dönük bir umut var. Bu aşamada sahası onarımda olduğu için dışarıda oynamak zorunda olan hendekspora , Sakaryadan tribün desteği uzanmalı.

PAMUKOVA  GERCEĞİ

Pamukova 1968 futbolda Pamukova’nın kalbinin attığı futbol adresi. Sosyal etkinliği kısıtlı, futbol adına insanların hafta sonu  sıkıntılarını giderebileceği, galibiyetine alkış tutacağı ,spordaki çoşkusu içindeki enerjiyi boşaltabileceği  bir sığınma limanı olan Pamukova 1968 Bal liginde ama ,o ligin içindeki sorunlara el vermeyen ligin Pamukova için ne anlam ifade ettiğinden bir haber  ilce büyükleri var. Bu takımı son yıllarda  spor aşığı bir ikili sırtlamış taşıyor. Kah kendi ceplerinden ,kah ilceninin içinden ,kendi gayretleri ile  Sponsorlardan topladıkları kaynaklarla  Pamukova 1968 futbolda yürüyüş için bir nefes olan bu ikiliden,(Ceroğlu ve Atmacadan bahsediyorum  )başka  birileri çıkıta ,arkadaş siz ne yapıyorsunuz, neler yapıyorsunuz ,bir şeye ihtiyacınız var mı diyen yokmuş. Pamukova kaynaklı haberlere göre Cevat keserden sonra Belediye başkanı olan kardeş, stadın yolunu bile bilmiyormuş. Gelde spora hizmet konusunda Cevat keseri arama.  Sezon başı gözü kararan, çaresizlikten  gözü gibi baktıkları Pamukova 1968 satma gibi bir düşünceyi spor kamuoyuna pompalayan  Ceroğlu ve Atmaca iki alıcı bulmuşlarda ,anlaşamamışlar. Satma düşüncesi ellerinde patladığı için , bu ikili yine de bu işin başında  Pamukova 1968 yaşatmak adına  care üretme peşindeler.  Cim sahanın dışına yapılan Sentetik saha için açılışta şov yapmaya hazırlanan siyasiler, ilçenin büyükleri  size acı bir gerçeği hatırlatayımda belki aklınız başınıza gelir. Pamukova 1968 kapanırsa, futboldan elini eteğini. çekerse ,ilçenin futbola millî gençleri ne yapacak? Bitmedi Pamukova 1968  kapanırsa  yapılan, açılışı için gün saydığınız sentetik tesis ne olacak. Ben söyliyeyim, inekler otlar.

APTURAHMAN ARICI YİNE BAŞKAN

TFFHGD Genel Merkez seçiminde  yıllanmış Başkan Apturahman Arıcı bir kez daha Başkan. Hamza Mısırla girdiği Başkanlık yarışından galip ayrılan Apturahman Arıcı bir dahaki secimde yokum demiş. Eh artık bi zahmet koltuğu bıraksında TFFHGD Genel Başkanlık binasına yeni bir heyecan yüklensin.  Sakarya  bu seçimde yine Apturahman Arıcıya el vermiş. Karşılığın dada hiçbir şey istememişler. EEEE Vardır bir bildikleri . Apturahman başkan Sakarya’yı, Sakarya onu sever.  Yeni yönetim kadrolarında Sakaryaya yer açma isteğine, Sakarya delekasyonu nazik bir dille , buna gerek yok diyerek  Apturahman başkanın  listesinden bir yerlere girmemişler. Anladığım kadarıyla Sakarya ,TFFHGD Genel Başkanlık seçiminde Apturahman Arıcının ayrılması nedeniyle yeniden döşenecek olan  Yeni yönetim taşları  içinde yer almak adına geleceğe hazırlanıyorlar. Bana göre akıllı seçim.

O BİR SERVET AVCISI DEĞİL ( SAMET AYBABA)

Samet Aybaba Teknik adamlar içinde sağlam karakterli duruşu ile bilinen bir teknik adam modeli. Son olarak Adana Demirsporda görev yapan, Adananın köklü takımının yıllar sonra süper lige çıkmasına katkı sunan Samet Aybaba üç hafta sonunda  kendi isteği ile  takımdan, yönetimle karşılıklı anlaşarak ayrıldı. Onu bu ayrılığa Bolettelli konusunda yönetimle ters düşmesinin körüklediği iddiaları Spor medyasında uzun süre kapak oldu. Teknik adam kişiliği diye bir şey vardır ,Samet Aybaba’nın teknik adam kişilği içinde, adam sendecilik ve de çıkarcılık olmadığı için, ayrılık halinde anlaşmasından doğan alacaklarınıda almadan gittiğini medyadan öğrendik. Bu konuda  verdiği mesaj bu ayrılık içindeki en anlamlı  bir mesajı içeriyor. Ben çalışmadığım, hakketmediğim parayı  almam. İçerikleri belki farklı olabilir ama bazı teknik adamların giderken alacaklarını tahsil için TFF ye hatta mahkemelere taşıdığına tanık olduğumuz teknik adam resimleri içinde Samet Aybabanın bu tavrı sizce kocaman bir alkışı haketmiyor mu? Samet Aybaba  servet avcılığı yapmayan örnek bir teknik adam olarak  kendine spor dünyasında yer bulmuştur diye düşünüyorum ve bu düşündüğümüzde buraya not ediyorum.

AH ŞU VELİLER

Arifiyede alt yapı yaş gruplar turnuvasını  bir maçında  tribünde veliler birbirlerine girmişler. Gazete sayfalarını iştila  eden bu sevimsiz ,düşündürücü  olayı ,Saha içindeki küçükler, tribünlerdeki bu yakışıksız manzarayı şaşkın gözlerle izlemişler. Bu futbolumuz adına kötü bir örnek. Bu kötü örneğin üstünü örtmek için ,bu tür organizasyonları düzenleyenlere çok önemli görevler düşüyor. Çocuklarının dünyasına iyi futbolcu olma  sorumluluğun bu yüklemeye çalışan, tribündeki taraftar gruplarına ,bu konuda tavır konulmalı. Bu işi yapanlar ,yarının futbolcularını yetiştirme iddasında olanlar ,aidat esiri olmamalı. Biz biliyoruzki bu ilde spor okulları paraya ,yani aidata dayalı eğitim veriyorlar. Versinler de , çocukları yarışmacı hale sokmasınlar. Versinler de  tribünde  küçücük çocukları maçlarında kendilerine çeki düzen vermeyen velilerede ,gereken tepki verilsin. Bu konuda en önemli görev, takımların başında sahaya çıkan teknik adamlara düşüyor. Nereden bakarsanız toplum olarak son yıllarda her alanda gergin hale geldik. Bu konuda ,bu nedenle  Tribünde ufacık çocukların maçında bile ,birbirlerine girecek kadar ,gözünü hırs bürüyen velilerede çok fazla yüklenmek  istemiyorum. Teknik adamlara tavsiyem olsun, çalıştırdığınız alt yapı oyuncularının velilerini de eğitin.

SANAL YÜKLEMELER  VE KARASUSPOR

Ben safım ,neden biliyor musunuz ,bazen araştırmadan ,bir kişinin futbol adına inandığım dili konuşması sonrası ,o kişiye inanabiliyorum. Karasusporda gecen yıl Mehmet Akbaştan boşalan yere gelenlerin içinde, bir numaralı resim olarak gelen  Mazlum Yüksel le yaptığımız konuşmalar geliyor aklıma . ne demişti Bay Mazlum, Karasuspor artık dışarıdan futbolcu ithal eden değil ,ihracat eden kulüp olacak. Ne güzel değil mi?  Karasuspor gençlerden oluşan bir takım olacak, bu gençlere genelde karasu ve çevresinden olacak . Ne güzel değil mi? Karasusporun alt yapısı geleceğin Sarı Kırmızılı futbol bahçesi olacak demişti. Ama gelin gürünki  bu iddialı sözlerle harmanlanan karasuspor, Kayyuma kaldı. Mazlum Yüksel  öyle sanıyorum ki ,kendi futbol dünyasına sanal yüklemeler yaparken ,Medyada belli bir yere sahip olan bendenizde futbol hayalleri içindeki  göz boyayıcı,  atılımlara ortak etti. Sadece benmi? Karasusporun futbol büyüklerinden Mustafa Püskülde benim gibi  yeni sarı kırmızılı futbol hamlesinin doğruluğuna inanmıştı. Dedim ya  her tatlı söze inanmamak gerek. Sonunu  beklemeden balıklama  peşine takıldığımız bu kardeş ,bizi de  bir güzel işletmiş diyerek, kendimide suçlular kervanına  koyuyorum. Öğrenmenin yaşı yok diyen bedava dememiş. Karasuspor denize düşünce kurtulmak için kime sarılmış. Buda bana kapak olsun.  Ve  Karasuspor  lige katılamadı. Yarın ne olur bilemem, burası Türkiye. Bu son Sarı Kırmızılı resim ,futbol ilçesi olarak bilinen karasuya yakışmadı. Karasulular Karasusporu kime emanet edeceklerini, sporu seven bir Belediye Başkanının ne kadar önemli olduğunu, sanırım bu süreçte iyi anlamışlardır.

UNUTMAMIŞLAR

7 Eylül geride kaldı. O gün ne olmuştu? Tam 19 yıl önce o gün Sakaryasporun Sivas maçı için Yozgat yakınlarında kaza geçiren kafilesinden çıkan dramatik ölümleri  ben sadece Bizim  Sakarya üzerinden yazmıştım. Sonuçta o kazayı yakından izleyen bir kişide bendim. Ben bu konuyu köşeme, Mustafa Özbey manşetine taşımıştı.  Aynı gün bütün yerel gazetelere baktım, Allahları var o yeşil Siyah kara günü hepsi manşetlerine taşımışlar. Sakaryaspor tarihinde kara gün olarak kulüp geçmişine  taşınan  bu olayı unutmayan tüm Sakarya medyasını bu duyarlılıklarından ötürü kutlarım.

 

Devamını Oku

Salı Sofrası Bir attık, Bir yedik, bir puan aldık

Salı Sofrası  Bir attık, Bir yedik, bir puan aldık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salı Sofrası

Bir attık, Bir yedik, bir puan aldık

Sakaryanın iki temsilcisi sırayla  sahaya indiler. TFF 3 de bu sene ilimizi temsil edecek olan Hendek spor Cumartesi  Bolu’da, TFF 2 de yine santraya  bir üst ligi hedef olarak koyan Sakaryaspor  pazar günü Bayburtta  sahne aldı. İki temsilcimizde önce attılar ,sonra yediler. Üç puanın yakasına yapıştılar ama, rakipleri silkeleyemediler. Futbolda başlangıç önemlidir. İçinden çıkacak sonuca göre gideceğin yerin futbol kıvılcımı etrafa yayılır. Sakaryaspor Bodrumdan aldığı golcüsüyle, Ozan Solla sezonun ilk golünü attı, ilk puanını aldı. Puan mı aldık ? Puan mı kaybettik? Bu soruların yanıtını takımın başındaki teknik adamdan almak gerek. Futbolda başlangıç hikayeleri önemlidir de ,deplasmandan gelen puana da burun kıvırmamak gerek. Yalnız şu da bir gerçek, eğer  gözünüz yükseklerdeyse , bu tip beraberliklerin boyu uzamamalı. Sonuc ilk maç ,ilk heyecan ,öne geçtikten sonra  bunu koruyamamak  Rüstemlerde sorgu odasına çekilmeli. Olur böyle vakalar diyerek  bu maçın üstünü örterken ,sil baştan yenilenen  Sakaryaspor dan,   daha iyi bir sonuç beklentisinin futbol cebimizde olduğunu da ,itiraf etmeliyim.   İlk hafta itibarıyla gerek sakaryasporun, gerekse diğer temsilcimiz Hendeksporun  ilerleyen haftalarda toparlanıp daha iyi sonuçlar alması dileğini  sofranın üstüne koyarak  geride kalan ilk haftanın içinden çıkan sonuçların içini dışını fazla deşmek istemiyorum.  İyide olsa , kötüde olsa  ilk haftaların içinden çıkan sonuçların günahı olmaz. İki takımızın ilk maçlarda aldığı sonuçları futbol  terazisine koyup tartmak gerekirse, iki takım içinde ,oynadıklarıyla ,aldıkları puanlar itibarıyla  ne iyi kötü  demek  gerekir. Bakalım bundan sonra futbol terazisi iki takımı nasıl tartacak.

DEĞERİNİ BULANI SATACAKSIN

Günümüzde Futbol bir endüstri  ,bir kazanç pazarı. Bu pazarda duygusallığa yer yok. Elinizde  yükselişte olan oyuncunuz varsa ,yerine hemen yenisini koyacak,yükselişte olanı hemen satacaksınız. Bu bir realite, bu bir günün  gerçeği. Bu yazıya ilham kaynağı, iyi bir sporsever olan, Tranzon taraftarı olmasına karşın, tarafsızlığını öğretmen kimliği ilede  taçlandıran Cafer hoca,  kaleci Uğurcan ve A.Kadir üzerinden Trabzonspor yönetimini eleştirerek  ,bana da  bu konuda ışık tuttu. tivitir hesabından kaleci Uğurcan ve A.Kadirin alıcıları varken   elden çıkartılmamasını, manidar bir dille eleştiren Cafer Hoca , bu iki futbolcunun satılmasıyla  25 Milyon EUROnun kulübün kasasına gireceğini ,bu paganında kulüp borcunun dörtte  birine tekâmül ettiğini belirtmiş.  Bu sadece Trabzonspor u bağlayan bir konu  değil. Profosyenel futbol evinde çıkışta olup ,karşılığı olan  bir futbolcu ,değerini bulduğu an satılmalı.

TEZCAN VELİHAT ARIYOR

Tezcan Demir  Futbol İl Temsilcisi olarak son yıllardaki çalışma performansı  ile TFF adına hizmet götürdüğü kulüplerden çalışmaların karşılığında genelde alkış alan ,sempatik ve güvenilir yapısı ile ASKF Başkanı ile de  güvenilir ikili oldu.  Ancak Futbol İl temsilciliği karşılığında yapılan işe konulan güvenilirlikle, para değil ama itibar veren bu işte, yorulmaya başladığını, yerine  talip olabilecek bir kişi olursa  ASKF Başkanının da onaylaması ile  yerini  bırakıp dinlenmeye çekilmeyenin planlarını yaptığını bunu çiddi ciddi güvenilir dost toplantılarında dillendirdiğine tanık oluyoruz. Geçenlerde  Hakem evinde  İHK Başkanlığını çok isteyen  Fuat Totrakanla  benim  objektifine  beraber resim verdiler. Tezcan demir ,İl Başkanlığı koltuğunu istemesi halinde  Fuat totrakana seve seve veririm diyerek gitmek için son derece  çiddi bir resim verdi.  Tezcan demirin yerinde olmak isteyen var mı? Veya ASKF başkanı Yaşar Zımba her konuda uyumlu olduğu Tezcan Demire gidiş için vize verecek mi ? Bizim işimiz beklemek.  Futbol İl temsilciliği koltuğundan niceleri  geldi geçti. Kimi kendi isteği ile kimisi de ASKF Başkanlarının baskısıyla gittiler.

TURUNCTAN GERİ KALAN SEVGİ RESMİ

Marmaris’in şirin beldesi Turunç son yıllarda  Ege tatillerimde tercihim oldu. Marmariste  Sakaryalı Murat Görgem Dinç ,Turunçta yine Sakaryalı Tuncer tellinin varlıklarına, Turkuaz otelinin  gönlü güzel  işletmecisi Cem Pehlivanoğlunun,  sevginin yansıra, şahsıma gösterdiği cömert  yaklaşımı ,benim  Turuncu tercih  garnitürüm oldu. Bu senede Ağustos ayında tam dolu dolu sekiz gün geçirdiğim Turuncta ,bazen yalnızlık ceksemde ,yinede geriye dönüşüme tatlı anılar yükledim.  Tekne turlarında kaptan Salihin ,eşi Kamilenin  ,Salih   kaptanın iki güzel çocukları Eray ve Eymenin sevecen yaklaşımlarını ,Eray beni mutlu etmek için Balık tutma gayretini nasıl unuturum ki. Turguaz otelde  Cem Pehlivanoğlunu, eşi Nalan pehlivanoğlunu  ,kızları Buse ve Merve  Pehlivanoğlu’nun  Nazım Ağbi bir emrin var mı  diyerek ,hizmet adına gönlümü okşayan  yaklaşımlarını nasıl unutabilirim ki. Bu tatilin tatlı izlenimleri birde tatil başlangıcında acı bir yüzü vardı.    Turguaz oteline adım attığımdan kısa bir süre sonra  Cem Pehlivanoğlunun  babasının ölümü ile sarsılmasına da tanık olmak varmış . Ne derseniz deyin  ,hayat  bazen böylesi açı sürprizleri de tatil falan dinlemeden önünüze koyabiliyor. Tatil dönüşünde yolculuk eziyeti çektiğim bir Marmaris Turunc  ta  yaşadıklarımı  , Turunç’taki Marmaris Belediyesinde  Halk plajında  bulduğum bir kayalık arasındaki koyda , Yusuf Cınalın  Hakikatın peşinde bir ömür kitabını  okumak  bazen sıkıntılarımı ,yalnızlığımı unutturdu diyebilirim. Ege denizi bir başka güzel ,masmavi ,tertemiz  haliyle ,cazibe merkezi bir deniz benim gönlümde. Seneye ne olur? Seneye daha çok var. Ama  hep aynı yerde tatil ,daha güzel yerleri görmemi engellediğini düşünüyorum. Yaşarsam  ne olur ,ne olmaz ,onu zaman gösterecek. Tatil için yer değişimi yapsam da Turguaz otelde gördüğüm ilgi ve sevgiyi, bu ilgi ve sevginin merkezindeki isimler  Pehlivanoğlu ailesini ,arkadaşım Tuncer telliyi,Kaptan salihi ve çocukları Eray ve  Eymeni  unutmam çok zor olacak. Son sözlerim Turuncu görmeyenlere Turuncu tavsiye ederim. Kalacak yer mi arıyorsunuz? Sevgi ve Güleryüz zenginliği içinde her keseye uygun  Turguaz Otel  benim size tavsiye edeceğim   konaklama adresi. Gidin, giderken benim selamımı da iletirsiniz iyi olur.

AYGÜNÜN PARA DESTEK TUTKUSU

İbrahim Aygün bu şehrin hizmet verdiği iş kollarının güvenilir bir ismi. Son yıllarda İbrahim Aygün ismi  Adapazarısporda  adaşı İbrahim Nalbanttın yanında yönetici, daha sonra yine aynı takımda Başkanlıkla beraber gelen şampiyonluk , İbrahim Aygün’ün spordaki yıldızını parlatıp ,spor kamuoyunda  güvenilirliğini santraya taşıdı. Mazisinde umut  yüklü olan , profesyonel lig kapısından dönüş için umut olan   Adapazarıspor , gelen yeni Belediye  Başkanın spora bakışı doğrultusunda kapatılınca , bu takıma çok şeyler veren İbrahim Aygün’ün  futbola ısınan yüreğini burktu. Ancak İbrahim Aygün’ün  amatör futboldaki çıkışı onu ,Sakaryasporda  Başkanlık yarışında Uğur Akkuşun  listesine kadar taşıdı. Aygün Başkan buralara bir lütufla gelmedi. Ne demek istediğim yukarıdaki satırların içinde gizli. İbrahim Başkan  her türlü badireleri atlattığı yöneticilik yılları geride kalsada ,onun spora hizmet aşkı devam ediyor. Gecen günlerde Sosyal medyada karşıma çıktı, Gelişim Akademispora  azda olsa  bir İbrahim Aygün katkı eli uzanmış. Ne güzel bu şehirde kazanan bir iş adamı, sporda gelişim içinde olan kulüplere kazandıkları içinden az da olsa bir pay uzatabiliyor. İbrahim Aygün gibi iş adamlarının çoğalması dileğiyle  haftanın alkışını müsaadenizle ben ona göndermek istiyorum.

SPOR YASASI GELİYOR ( HERKES KENDİ DÖNEMİ BORCLARI  ÖDEYECEK)

Spor yasası ,bu gün çıkacak ,yarın çıkacak diyerek Spor kamuoyunu  bayağı meşkul etti. Eski bir futbolcu olan Milletvekili saffet Sancaklı’nın ,Türk sporunda kulüp yönetimlerini iyi bilen biri olarak ,Spor yasası teklifini Büyük Millet Meclisine sunmuştu.  Sunulan yasanın en ağırlıklı noktası,  yönetimsel ağırlık taşıyor. Bu yasa ile artık kulüp yöneticileri, kendi süreçlerindeki varsa borçları ödemeden ,  elini kolunu sağlayıp  gidemeyecek.  Bu yasada  Menajerlik müessesi içinde bazı yaptırımlar devreye girecek.  Bu yasa çıkarsa  yönetici bulmak zorlaşır diyenlerin sesini duyar gibi oluyorum. Olsun ,bu işi doğru yapan, kulüpleri çıkar adresi olarak görmeyenler gelsin . Varsın yönetici bulunmasın, hiç olmazsa  bu işi doğru yapan kulüpler ayakta kalsın. Her sene belediye kapılarında nöbet tutan yönetici tipleri yönetici olacaksa, varsın olmasın. Yıllar öncesin dede  meclis tutanaklarına gecen ,bu seferde, Saffet Sancaklı’nın  yasalaşması için meclise gönderdiği bu yasa ,Meçlisin açılışı ile beraber  yasalaşması adına  genel kurula gelecek.  Kabul edilirse  Cumhurbaşkanın onayı için  Spor yasasının yeni hali Saraya taşınacak. Sanırım  bu yasa  geçmişi kötü örneklerle dolu olduğu için kabul göreceğini  düşünüyorum. Ben bu yasa için mecliste olsam kabul oyu verir bu doğrultuda el kaldırırdım dedim de, ana muhalefet partisinin Ordu Milletvekilinin bu konuda  ortaya attığı çekincelerde  kafamı karıştırdı. Muhalefet Milletvekili diyor ki, bu yasanın hikayesi yeni değil, biz bu yasa için .çalıştık, meclise gelince  bizim düşüncelerimizde ortaya koyacağız. Bizim çekincemiz iyi gibi gözüken bu tasarı İktidar tarafından, ilerde düzeltilmeye mahkum olmadan önümüze gelsin. Gelir mi?  Sanmıyorum ,bakalım bu Spor yasasının içinden neler çıkacak?

HARBİŞİN ÇEKİLİŞİNİ İYİ OKUMALI

Bizim Sakarya  Harbişin içinde bulunduğu süreci yakından izleyen bir  gazete. O süreçte ne demiştik ? Harbiş sallanıyor diyerek başlık attık atmasınada ,duyan olmadı. Maalesef Harbiş  adını yıllarca  Spor kamuoyunda  tuttuğu kurumdan ve sendikadan gereken desteği bulamayınca  ,yönetim kamuoyuna yazılı bir açıklama yaparak ,  2021-2022 sezonunda lige alt yapılar dahil  katılamayacaklarını açıkladılar. Satışı ile kurumsal kimliği tepe taklak olan,bir türlü eski ritmine kavuşamayan  Tank palet fabrikasının spordaki mesaj adresi olan Harbişin  lige katılamama  hikayesini iyi okumak gerek.  Tam  38 yıldır Sakarya amatör futbolunun içinde olan ,marka değeri bayağı yukarılarda olan  Harbiş  neden niçin gidiyor? Neden çaresiz kaldı?  Bu soruların yanıtını   fabrikanın  işleyen düzenini yerle bir edenler  vermeli. Bu konuda daha çok şeyler yazılırda ucu siyasete dokunacağı için  kısa kesiyorum. Harbiş bir kuruma  dayalı bir futbol sırtı ile  bu günelere kadar geldi. Buradan ileri gidemedi. Ya kurum takımı olmayanlar  ne yapsın? Ben söyleyeyim, Türkiye’nin bu günki felaket ekonomik çıkmazından sağ kurtulmaları mümkün değil. Yakında  bu çıkmazda olan bir çok takım    kapılarına  iflas bayrağı asarlarsa şaşırmam.

AH ŞU VELİLER

Arifiyede alt yapı  yaş gruplar turnuvasını  bir maçında  tribünde veliler birbirlerine girmişler. Gazete sayfalarını iştila  eden bu sevimsiz ,düşündürücü  olayı ,Saha içindeki küçükler, tribünlerdeki bu yakışıksız manzarayı şaşkın gözlerle izlemişler. Bu futbolumuz adına kötü bir örnek. Bu kötü örneğin üstünü örtmek için ,bu tür organizasyonları düzenleyenlere çok önemli görevler düşüyor. Çocuklarının dünyasına iyi futbolcu olma  sorumluluğun bu yüklemeye çalışan, tribündeki taraftar gruplarına ,bu konuda tavır konulmalı. Bu işi yapanlar, yarının futbolcularını yetiştirme iddiasında olanlar ,aidat esiri olmamalı. Biz biliyoruzki bu ilde spor okulları paraya ,yani aifdata dayalı eğitim veriyorlar. Versinler de , çocukları yarışmacı hale sokmasınlar. versinler de  tribünde  küçücük çocukları maçlarında kendilerine çeki düzen vermeyen velilere de ,gereken tepki verilsin. Bu konuda en önemli görev, takımların başında sahaya çıkan teknik adamlara düşüyor. Nereden bakarsanız toplum olarak son yıllarda her alanda gergin hale geldik. Bu konuda ,bu nedenle  Tribünde ufacık çocukların maçında bile ,birbirlerine girecek kadar ,gözünü hırs bürüyen velilere de çok fazla yüklenmek  istemiyorum.

 

Devamını Oku

Salı Sofrası Ha gayret

Salı Sofrası  Ha gayret
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salı Sofrası

Ha gayret

Ekrem Başkan bi yandan, yönetim bir yandan transferi açmak adına kaynak arayışı peşindeler. Duydum ki son olarak Pendikten kanat boyuncusu Umut alınmış. Umut Yeşil Siyah futbol bahçesine umut olur veya olmaz, umutsuzluk hep aynı sezon başı senaryosu içinde yatıyor. Transferi açma hikayesi. Bu bildik hikaye karşımızda olduğu sürece, umut Rüstemlere zor konar. Şimdide yeşil siyah formanın transfer yasağını kaldırmak adına ,bir nefes olacak olan  formaya  sezonluk reklam için ,İstanbul seferleri düzenlenmiş. Daha öncede yazdım, yine yazıyorum, sağlam kaynak arayışını belediyeden bekleyen yönetimler olduğu müddetçe biz bu filmi daha çok seyrederiz. Bu sezon başı sıkıntısına rağmen Ekrem başkana güvenen yönetim , transferde de  durdurmak bilmiyor. Salı Sofrası yayına kadar  transfer yasağı sorunu, Sezonluk forma reklamı çözülebilir. Bizde gelince nasıl çözüldüğü konusundaki hikaye hakkında bir şeyler yazarız.

SOFRAYI TURUNCTA KURDUM

Salı Sofrası  bana ait bir klasik. Bu sofra, adı Yeni ama, düşünsel olarak eski kafaya daha uygun model olan bir gazetede yaşama, 2000 yılında merhaba dedi.  Gecen 21 yıl içinde ben nereye gitsem oda benim cebimde dolaştı durdu.  Bu süreçte Ada Postası var, bu süreçte yaşama dekrar geçirmeye çalışılan, adı hala dillerde dolaşan, son olarak isim hakkı tepe ailesinde kalan, Adapazarı gazetesi var. Ve Bizim Sakarya ,tam yedi yıldır Adnan Yüksel önderliğindeki  ,bana göre bu şehrin köşe yazarları nezdinde en yürekli gazete olan ,Bizim Sakaryadayım. Bu sofranın üstünde ne ararsanız var. Daha ziyade spor yüklü olsa da, her konudaki gelişmeyi bu sofraya taşıdım durdum senelerce. Yarı Şaka yarı Çiddi rahmetli Hüseyin Komitenin Sakarya’ya armağan ettiği bir köşeydi, Salı Sofrasıda benim  Sakarya’ya  armağanım olarak ,gün gelecek benimle beraber ,klasik olmuş anılar arasında yerini alacak. Hüseyin Komiteninki hafta içi birkaç gün  çıkarken ,benim  Salı Sofrası haftanın her Salı gününü  kendine ayıran klasik olarak,  21 yılı forsa etmeye hazırlanıyor. Bu haftaki Salı Sofrasını Marmarisin şirin beldesi Turuncta kurdum. Burada Sakarya’nın bir zamanlar futbolda  isim yapmış, Donatımspor kökenli Tuncer Tellisi var. Onun sayesinde bu şirin Beldeyi çok sevdim ve  o sevgim son dört yıldır buralara taşınıyor. Tabi bu arada Turguaz Otelin sahibi, işletmecisi Cem Pehlivanoğlu,eşi Nalan Pehlivanoğlu ,güzel kızları buse ve Merve’nin bana gösterdikleri yakın ilgi ve sevgi beni buralara kadar taşıyan güler yüzün içini dolduran  farklı resimler. Turunca yolunuz düşerse Turkuaz otele gidin ,benim selamımı iletin her türlü olanaktan yararlanın .

BASKETBOLA AŞIK BİR HAKEM ( H.Yüksel Sarı)

Basketbol hakemi olarak pota altından kimler geldi kimler geçti. Biri var ki herkesten farklı, klasman beklentisi olmayan ,içinde sadece basketbolde pota altında düdük çalıp, Sakarya Basket bolüne hizmet aşkı olan Hüseyin Yüksel sarıyı aldım ,basketbole ,Basketbole hizmet adına pota altında baş köşeye koydum.. Hüseyin Yüksel sarının ben salonlarda Basketbol karşılaşmalarını izlerken siyah olan sacları bir baktım ki beyaza  pike yapmış. Sacları siyahtan beyaza  dönüşse de Hüseyin Yüksel Sarının hakem olarak hala pota altında olması bu işin başındakilerden bir ödülü fazlasıyla hakkediyor. Basketbol İl temsilcisi Mehmet Güzeldala sordum,H.Yüksel sarı kaç yıldır Basketbol hakemi olarak görev yapıyor. Bir çırpıda yanıt veremedi. Bana göre salonların hakem beyefendisinin pota altındaki yılları 20 yılı devirmiştir. Neyse gençler ,Basketbolde geleceği olan gençler Pota altında  basketbole hizmet sevdası çıkarsız sevgiye dayanan H.Yüksel sarı ağbinizi iyi izleyin ve onu örnek olarak Basketbol Hakem rehberiniz için baş köşeye koyun. Hakemlikte bir ara görev icabı gittiği Giresundada pota altında düdük çalan sevgili Hüseyin Yüksel sarı hocama pota altında nice uzun yıllar dilerim. Ben biliyorum ki ondaki Basketbol hakemlik aşkı  kolay kolay pes etmez.

UNUTULMAZ, UNUTULMAZ ( Sırrı şanlı ve İlhan Okyar )

Sırrı Şanlı ve İlhan Okyar bu şehrin sporuna, medyasına katkı sunarak bu dünyadan ahirete genç sayılacak yaşta giden iki spor, iki basın emekçisi. Geçenlerde Halk 54  onların resimlerini sayfasına koyarak, Biz onları Unutmadık ,unutmayacağız  bir paylaşımda bulunmuş. Ben haftanın alkışını müsaadenizle vefalı davranışından ötürü Halk 54 gönderiyorum. Bu arada onlardan öncesinde yaşama veda eden, yarı Şaka yarı ciddi Hüseyin komiteyi de  unutmamak gerek. Medyanın yaşam defterini ele aldığınızda daha niceleri varda, bunlar yeni ve sıcak ve de genç sayılacak vedalar olduğu  için ,hatırlandığında yürek burkuyor. Ruhları şad olsun.

FUTBOL SEVGİ,FUTBOL FİLİM,FUTBOL BİR TİYATRO

Bizim eve uygun terimi , yukarıdaki dizeler içinde yer alan  futbolun tribün resmi?  Bu konuyu futbol konuşulunca, iyisiyle kötüsüyle gündeme taşırız. İyisini gördüğümüzde alkışlarız, kötüsünü gördüğümüzde derin derin düşünürüz. Neler oluyor bize. Tribün terörü her yerde var diyerek , Az var çok var diye bir kritere mahkum  etmeden, ben bu işin içinde gözüme çarpan bir güzellik üzerinden kapınızı çalayım. GS ın Danimarka temsilcisi ile oynadığı karşılaşmada kızlı erkekli tribünlere takıldı gözüm. Yarabbi o ne güzel manzara, şarkılar türküler  eşliğinde takımlarına tribünden sevgi testeği gönderiyorlar. Ben buna benzer bir filmi kızım Liecteinstainde iken Rusya maçında da görmüştüm. Biralarını içen, sevgilileri ile kucaklaşan taraftar gruplarını görünce  ne yalan söyleyeyim  onlara kıptı etmiştim. Biz neden böyle olamıyoruz, bizde her maç sonrası takımlara kötü tezahürattan sonra neden  para cezası yağıyor. ? Ben söyliyeyim ,eğitim ,eğitim .   Sevgiyi doğru göstermekten yoksun olmak ,hep kazanma hırsı,  bizi oynanan oyunun bir tiyatro ,bir sinama gibi olduğunu  bir türlü hatırlatamıyor. Tribünlerin biz dede kızlı erkekli el ele kol kola ,sarmaş dolaş olarak , takımlarına  tribünden sevgi uzatacağı  günlere ben buradan ,el sallıyorum. İnsafsız olmayayım bizde de  bu uğurda atılan adımlar var. Biz bu adımların çoğalması adına  ,Avrupa’daki gözümüze çarpan bu konudaki güzel resimleri hatırlatma gereği duyuyoruz.

NURİ ŞAHİN  ÇIKARKEN  NE YAPIYOR?

Alışık olmadığımız bir güzellik FB, Antalya maçında yaşanmış. Antalyasporun Avrupa kültürü ile yoğrulmuş, tecrübeli ismi Nuri Şahin maçtan alınırken sırada FB de oyuna girmeye hazırlanan, gelecek için umut olaral lanse edilen , 17 yaşındaki Arda Gülerin elini sıkarak ,ona başarılar dilemesi futbol gönlümü okşadı be dostlar. Çok güzel hareketler bunlar, futbolda olması gereken, gelişerek kök salması gereken bunlar. Nuri Şahin futbolda Avrupa kültürü almış bir Türk olarak bu güzelliği sahalara taşıdığı için ,  bu yazıyı yazarken onu ayağa kalkıp alkışlamak istiyorum. Futbol bu tür resimlerle çok ama çok güzel. Sağalasın be Nuri Şahin.

DOSTLAR GİDİYOR BİRER BİRER ( Mete Şen ve Recep Çimen, Amigo Ersın)

Corononun bu dünyadan ayrılıklar için hız verdiği ölümlere, yeni dostlarda katıldı. Turuncta tatilde iken bu şehrin futbolunda önemli renk, önemli karakterlerden olan Mete Şen Hoca ve Recep Çimen  ,coronodan deği ama çeşitli hastalıklar nedeniyle aramızdan ayrıldılar. Yaşım itibarıyla her ikisiyle de yaşanmışlıklarım var. Bu nedenle onların bu dünyadan ayrılık hikayeleri beni sarstı. Hem mete şen ,hem de Recep çimenle  yaşadıkları süreçte  karşılıklı söyleşilerimiz olmuştu. Acı düştüğü yeri yakar ,gün gelecek bizim de yaşam ağacımıza da  ateş düşecek. Bu gün onlara, yarın veya yarından önce bize. Ölümden kaçış yok.  Hem mete şene, hem Recep çimene ahirette cenent bahçelerinde olma dileğimi iletiyorum. Ruhları şad olsun.  Allah yakınlarına ,sevenlerine sabırlar versin. Bu günde Turuncta kurduğum sofranın üstünü bu iki acı haberle örtüyorum diyeceğim ama örtemedim. Çünkü yeni bir yeşil siyah ölüm haberi kapımı çaldı. Bu şehrin renklerinden biri olan Amigo ersin bağlı bulunduğu yaşam ünitesinden sağ çıkamadı. Yaşadığı süreler içinde bana karşı her daim saygılı olan Amigo Ersin için yazacaklarım tabi ki  bu kadarla sınırlı değil. Bu günlük bu açı veren ölümün üstünü kapatmak istiyorum. Biliyorum ki yazdıkça anılar sıkıyor boğazımı. Ruhun şad olsun be Ersin. Hoş bir seda bırakıp gittin bu dünyadan.  Efendim acılarla dolu bu haftanın Salı sofrasının üstünü örtüyorum. Siz her zaman olduğu gibi size lazım olanları alın kalanlar benim olsun.

 

Devamını Oku

Salı Sofrası Sakaryaspora FB mesajı

Salı Sofrası  Sakaryaspora FB mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salı Sofrası

Sakaryaspora FB mesajı

Sakaryasporda yeni yerleşen oyun aklı ile ilgili olarak ben Ercüment Hulaku Çoşkundereye  güvenmek istiyorum. Bakın FB son Avrupa kupasında bazı hallerde zorunlu olarak devreye sokulduğu söylense de, Helsinkiyle oynadığı  karşılaşmada ,iki genç ismi sahaya salması ,o gençlerden Mesut Özilin yerine  giren Muhammed  Gümüşkaya’nın attığı müthiş golün maça damga vurması ,sarı lacivert  li tribünlere coşku taşıması ,gelecek adına gençlik ilacına daha sıkı sarılmak adına  bir uyarı atışı olarak bir kenara not edilmeli. . Maçı anlatan Spikerin  gençlere alkış gönderirken, inşallah gençlere güvenmeye devam edilir, inşallah bu değişimler ,gün gelir zorunluluktan, veya gösterişten uzak olur  diyerek , iyi niyet temennisi gönderdiği Avrupa akşamından çıkan FB galibiyeti kadar ,golü atan 19 yaşındaki Muhammed Gümüşkaya ile 16 yaşındaki Arda bu maçın içindeki gençlik ilacı olarak, geceye damga vurması, gecenin gençlik umudu oldu.. Muhammed Gümüşkaya’nım attığı gol geleceğe gönderilen gençlik füzesi olarak bir kenara not edilmeli. Ne yalan söyleyeyim ben bu sezon yük ağır olsa da  Ercüment Hulaku Çoşkundereninde  futbol aklının gençlere uzanacağını düşünüyorum. Çünkü oda, bende biliyoruz ki futbolda gelecek alt yapılarda ,gelecek Türkiye’de aranıp bulunan ,geleceği olan gençlerde.

MURAT KAAN YETMEZ

Sakaryaspor, yeni sezon hazırlık kampında  deneme süreci için kamp kadrosuna aldığı, futbol kökleri Kasımpaşa olan ,on olarak Karasusporun Balda oynadığı maçlarda göze giren  Murat Kaan’la  mutlu sona ulaştı. Yeşil Siyahlı ekibin kurmaylarının beğenisini toplayan bu genç oyuncu ile, tam beş yıllık bir sözleşme imzalanmış. Geleceğin gençlerde olduğunu, yetenekli olanın vatanına, iline bakmadan Yeşil siyahlı renklere kazandırılmasını savunan bir yazar, bir futbol adamı olarak bu transfere alkış gönderirken yetmez diyorum. Bir Murat Kaana değil, bir çok  Murat Kaanlara ihtiyacımız  var. Umarım bu çocuk beş yıllığına Yeşil Siyah renklere bağlanırken ekonomik yönden de mutlu edilmiştir. Çünkü artık günümüzde vatan millet Sakarya edebiyatı tarih oldu. Aç ayı oynamaz misali, aç ,mutsuz futbolcudan da verim alamazsınız. Mutsuzluğun olduğu futbol evinden mutluluğa yelken açılmaz. Murat kaana Sakaryaspor ,Sakaryaspora Murat Kaan hayırlı olsun. Daha çok geleceği olan gençlerin bulunması adına Rüstemlerdeki sorumlu kişilere  yeni Muran Kana siparişi uzatıyorum. Bu konuda Metin çerlike,bu konuda bulunan gençlere güvenerek forma uzatacak  Ercüment Hulakü Çoşkundereye çok önemli görevler düşüyor.

DOĞANI REENS KAPTI

Son yıllarda  ülkemizin gençleri kalecilik alanında bayağı mesafe katlettiler. Yabancı Scaytlarda bunu keşfedince,  genç kalecilerin Avrupa vitrini ivme yaptı. FB Altay, Trabzonsporlu Uğurcan ,BJK Ersin derken Kayserispor kalecisi, Doğan gecen yıl gösterdiği göz alıcı performansla  ,Fransa’nın Reens takımına transfer oldu. Bir ara adı GS ilede anılan Kayserispor kalecisinin, son yıllarda Türk pazarını yakın takibe alması, bu transferin önünü açtı diye düşünüyorum. Bu arada BJK taşın Merti almasının ardından kaleci Ersin’inde Fransaya doğru yol alacağı , bu günlerde konuşulan transfer dedikodusu. Sanırım bu transferin resmi olarak yaşama geçmesi kokusuda ,yakında gazete manşetlerini süsler. Ne yalan söyleyeyim  bir çok takım GS dışında yerli kaleciye kale teslim etme konusunda bayağı yol aldı. FB Altay gitse, yedeğinde gelecek vaadi eden genç bir  türk kaleci seçeneği var. Trabzonsorda Uğurcan gitse yine arkasında gelecek vaat eden bir genç kaleci var. Özetle kaleci konusunda son yıllarda olağanüstü bir gelişim içinde olmak Türk futbolunun bu alanda öne çıkması, genç kalecilerimizin  Avrupa kapılarına dayanması gelecek adına  önemli bir gelişim notunu buraya düşmek gerek. Bu arada kaleci yetiştirme konusunda da Altınordu’nun önden koştuğunu belirtmek gerek.

  1. SPORUN TFF AŞKI UZUN SÜRDÜ

Sakaryasporun TFF aşkı  uzun sürdü. Sebeplerini hep yazdık çizdik , yanlış transfer politikaları ,yanlış yönetim tercihleri bu işin içindeki en önemli etken olduğunu sağır sultan bile biliyor.  Her sezon başı Santrada hedef tahtasına koyduğumuz bu  arzu, bu istek ,bu sevda  küllenmeye başladı. Bu yüreklerde pas tutmaya başlayan sevda , bu sene  Rüstemlere geri döner mi? Buna bir çırpıda evet demek çok zor. Bunun için yeşil siyah futbol bünyesinde sorun olmayacak, verilen sözler anında yerine gelmeli. Bitmedi  sezon başlamadan  gidilecek yolun futbol taşları iyi döşenmeli. Bakın ,BJK  konuşulurken, başarının öyküsü içinde neler varmış? Verilen siyah beyaz sözler  Ahmet Nur Cebi önderliğindeki  yönetim tarafından , anında sporcuların hesabına yatıyormuş.  Transferde  verilen rakamlarda  içindeki  şartlar , sözleşme gereği yerine getirince , dışarıdan gelecek sporcular içinde BJK  öncelikli futbol bahçesi oluyor. Futbolda huzur  sporcuya verilen sözlerle sağlanır. Sakaryaspor da Beşiktaş örneğinde olduğu gibi, yeni sezon  umut , futbolcu alacaklarını ödeme konusunda  sadece belediye endeksli  yönetimsel hamleler olmamalı. Yeni sezon da grup zor grup, böylesi bir grupta gözünüz en tepedeyse, o tepenin zikzaklı yollarında  para sorunu olmamalı. Sizin anlayacağınız iyi takım kursanıza o iyi takımın futbol dişlileri arasında ekonomik sorun olmamalı.

ALT YAPILAR HAREKETLİ OLMALI

Kısa süre önce bizim ilde  Arifiyede ve Erenlerde  alt yapılarda küçük yaş gruplarında  turnuvalar düzenlendi. Arifiye ve Erenlere taşınan alt yapı etkinliklerini organize edenleri, bu iş için emek sarf edenlere  bizde buradan el verdiririz. Corono nedeniyle  bu tip organizasyonların uzağında kalan geleceğin gençlerini  zinde tutacak, futbola olan özlemlerini nispeten  azaltacak olan  bu tip organizasyonlar her fırsatta  yinelenmeli . Yarının gençlerinin futbol tembelliğini  bu tip organizasyonlarla  azda olsa bertaraf etmek için  daha programlı şekilde ,her yaş grubunun önüne meşin yuvarlak  konulmalı. Alt yapı yaş grupları sık sık maç yaparak, sık sık turnuva özelliği olan organizasyonlarla kendilerini geliştirirler. Bu konuda futbolun başında sendika olan ASKF  de devreye daha ciddi olarak girmeli.

SUCLU BASINMIŞ ( Bir Erenler hikayesi)

Erenler sporda gecen sezon ,eskinin yerine  vizyona konulan futbol hayali, kök salmadan yerini yeni hayallere bıraktı. Futbolda hayaller değil, doğru adımlar konuşulur. Erenlersporun gecen yılki  şöhret aşkı ile süslü kurduğu takım  iş yapmayınca  ,gerçekleri yazan ,başarısızlığı gerekçelerini anlatmaya çalışan bir yayın kuruluşu hedef olmuş. Erenlersporu eleştiren, eleştirile doğru yolu işaret eden bu basın kuruluşuna verilen birkaç kuruşluk özel ilan kesilmiş. Şaşırmadım, bun ki iktidarın medyaya bakışı maalesef bu . Onlar eleştiriden değil alkıştan besleniyorlar.  Oysa bu gün, ülke genelinde olduğu gibi ,Sakarya dada  iktidara şirin gözükmek adına ilkelerinden ferakat  eden bir yığın yazılı görsel medya var. Ama bazen ufacık bir özgür düşünce ortaya çıkabiliyor. Çıkınca da neler olmuş ? Dilimizin döndüğünce, anlayanlar için ucundan kıyısından anlatmaya çalıştık . Erenler öz kaynak düzeninden  başka bir futbol yolculuğuna çıktı. Eskisinin üstünü örtüp yeni yapılaşmanın içine girdi. Gecen yılki başarısızlıktan sonra  şimdide  Bal ligi için, Erenlere yabancı olmayan , yeni bir teknik adam ile birlikte  daha farklı bir oyuncu grubu oluşturuluyor. Değişimler sancılı olur, Bu süreç in sancısının aza indirgenmesi için doğru adımlar atılmalı.

HAKİKATİN PEŞİNDE  BİR ÖMÜR ( Bir Yusuf Cınal klasiği)

Yusuf Cınal Sakarya’nın Akyazı kökenli bir fikir işçisi.  Eğitim ve Öğretmenlik yılları ile beraber doğup  büyüyen, bunun içine futbol aşkında katan  ,daha sonra geliştikçe  ,kendini Sakarya Medyası içinde bulan Cınal Yusuf’u anlatmak çok kolay değil. Sakarya’dan sonra dışarıya ( Avrupa’ya ) taşınan mücadeleci  bir ömür , Vatansever, Cumhuriyetçi, Atatürkçü yüreğinin verdiği  güçle,  Belçika’da  her alanda, ülkesininim tanıtımına katkı sunan bir değerin adıdır  Yusuf Cınal. Siz en iyimsimi onun kaleme aldığı  Hakikatin peşinde  bir  Ömür kitabını alın okuyun, ben onu ne kadar anlatmaya çalışsam da, onun kendini anlattığı gibi, onu tarif edemem. Kitabın tanıtım kokteylinde  bulunan biri olarak ,bu kitabı alıp Marmarise taşıyacağım. ( Siz bana ait Salı sofrasını okurken ,bende Turuncta  Yusuf Cınalın kitabını okuyor olacağım) Yusuf Cınalın lezzetli anlatımı ile kaleme aldığı  bu kitap ,bu tatilde benim arkadaşım olacak.  Yusuf Cınalla ilgili benim  tespitim, bu onun yazdığı kitapta yok. Cınal Yusuf bana göre ,son yıllarda  ,Akyazı’nın bağrından kopup  yetişen karanlıktan  ,aydınlığa koşan,  Çağdaş ,vatansever, Atatürkçü cesur  bir yürektir. Kısacası Akyazılı Yusuf Cınal , yazdığı  bu kitapla,  bana göre ölümsüzler arasında kendine yer edinmiştir. Eline ve de yüreğine sağlık be sevgili Yusuf . Yusuf Canalların çoğalması dileği ile sizi onun yazdığı Hakikatin peşinde bir ömür kitabıyla baş başa bırakıyorum. Ben mi nereye gidiyorum ?Turunçta çok sevdiğim yuvama, Turguaz otele  gidiyorum.  Orada  Turuncun efendisi Telli Tuncer ve kaptan Salihlerde kucaklaşmaya çalışacağım.

BURSA GECMİŞTEN DERS ALMAMIŞ

Bursaspor son iki sezondur zorunluktan da olası kendi alt yapısından yetişen gençlerle TFF 1 de verdiği mücadele  Spor kamuoyundan alkış almıştı. Bu düşüncenin içinden çıkan bir çok genç  Avrupa yada ve de Türkiye’ye açılırken  Bursaspor ne yaptı. ? Yardım kampanyasından gelen paralarla transfer yasağı için kambur olan dosyalar  kapatıldı  ve transfer açıldı. Açıldı da ne oldu? Ne olacak, alt yapı menşeli futbol taşlarını döşemekten vazgeçildi, dışarıya acılım devreye girdi. Şimdilerde içerden dışarıdan futbolcu transferi tekrar devreye sokulurken, gecen yıl Bursasporun genç kadrosuyla beraber başarılı olan teknik adamla da, Adanaspor beraberliği sonrası yollar ayrıldı. Sizin anlayacağınız gözü yükseklerde olan bir futbol kenti olarak bilinen, birde Süper lig şampiyonluğu olan Bursaspor, geçmişin ağır faturası nedeniyle çektiği sıkıntılardan bir nebze olsun kurtulunca ,yine eski Yeşil beyaz alışkanlıklarını , soyunma odasına taşımış. Yani sizin anlayacağınız Bursaspor, geçmişten ders falan almamış. Efendim siz her zaman olduğu gibi size lazım olanları alın kalanlar benim olsun. Not Bir dahaki Salı sofrasını Marmaris Turunçta kuracağım. Bakalım Salı sofrasının lezzeti nasıl olacak?

Devamını Oku


Altyapı @2021 - Sitede yayınlanan yazılar ve yorumlardan yazarları sorumludur. Yayınlanan yorumlardan gundem54.com sorumlu tutulamaz. (İlgili içerik gundem54.com ana sayfada kullanım şartları ve gizlilik bölümünde yer almaktadır.) Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemizde yayınlanan haber, köşe yazıları ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz. Sakarya'nın Haber Sitesi

biyografiler - sağlık - yemek tarifleri