1. Haberler
  2. Siyaset
  3. CHP’Lİ TAŞKENT’TEN ALTAY TANKI TEPKİSİ: ORDUNUN FABRİKASINI GERİ VERİN!

CHP’Lİ TAŞKENT’TEN ALTAY TANKI TEPKİSİ: ORDUNUN FABRİKASINI GERİ VERİN!

CHP’Lİ TAŞKENT’TEN ALTAY TANKI TEPKİSİ: ORDUNUN FABRİKASINI GERİ VERİN!

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent, Altay Tankı’nın üretim ve yatırım sürecinin Sakarya’dan alınıp Ankara’da devam etmesi yönünde alınan Cumhurbaşkanlığı kararına tepki gösterdi. Bu kararla savunma sanayi yatırımlarının da Sakarya’dan çekildiğini belirten CHP’li Taşkent’in açıklaması şöyle:

Tank Palet için çok mücadele ettik. İktidarı defalarca uyardık ve görülen o ki bizler haklı çıktık. Sakarya, savunma sanayi alanında birçok yatırıma ev sahipliği yapan bir kentimiz fakat bugün Resmi Gazete’den öğrendik ki, 2018 yılında BMC özelinde verilen proje bazlı devlet yardımı için Bakanlar Kurulu kararında Sakarya ibaresi geçen bölümler Ankara olarak değiştirildi. En başından bugüne kadar Sakarya’da tasarlanan Altay Tankı’nın yatırım ve üretim süreçlerinin Ankara’da devam edecek olması kabul edilemez.

Savunma sanayinin merkez illerinden biri olan ve birçok ülkeye ihracat yapan Sakarya, söz konusu projenin de merkeziydi ve bu projenin devamı da Sakarya’da olmalıydı. Bu karar iktidarın Sakarya’ya verdiği önemi, değeri gösteriyor. Yıllarca Tank Palet Fabrikası’nda bütün üretim sürecini omuzlayan Sakarya’nın emeği olan bu proje, hak ettiği yerde, Sakarya’da yapılmalıdır. Öte yandan Karasu’daki arazi BMC’ye verilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 bin kişiye istihdam sağlayacağını iddia etmişti. Şimdi ne oldu da tüm bu yatırım ve istihdam sözleri unutuldu ve proje Sakarya’dan niçin çekiliyor diye sormak lazım. Tank Palet Fabrikası’nın BMC’ye verilmesinin en önemli nedeni tank için seri üretime geçilmek istenmesiydi. Madem Tank Palet Fabrikası’nda artık tank üretilmeyecek, o zaman fabrikanın gerçek sahibine, orduya iade edilmesi gerekiyor. Buradan sesleniyorum: Ordunun fabrikasını geri verin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sakarya Son Dakika Haberleri - Sakarya'nın Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!